Java Projesi Oluşturma

Bu yazımda ilk Java projesi oluşturma için yapılması gereken adımları detaylı bir şekilde anlatacağım. Ek olarak yazılmış olan bir kodun nasıl çalıştırılacağını da yine uygulama üzerinde göstereceğim. Yazının içeriği aşağıdadır.

İçindekiler

  1. Java Projesi Oluşturma
  2. İlk Java Projesini Çalıştırma

Java Projesi Oluşturma

Daha önceki yazılarımızda Java’da program geliştirmeye başlamadan önce bilgisayarımıza JDK ve bir IDE’nin kurulumunu yapmıştık. Şimdi sahip olduğumuz IDE ile yani Intellij IDEA ile ilk java projesi oluşturma adımlarını hep birlikte yapalım. 

 ⇒  IntelliJ IDEA’yı başlatın.

 ⇒  Eğer ilk defa Intellij IDEA’yı açıyorsanız karşınıza çıkan pencereden “Create New Project” (Yeni Proje Oluştur) seçeneğine tıklayın. Eğer daha önce Intellij IDEA ile çalıştıysanız “File” (Dosya) menüsünden “New” (Yeni) ve ardından “Project” (Proje) seçeneğini seçin. 

java-proje-olusturma-1

 ⇒  Bu adımda karşımıza çıkan ekranda projemizi hem doğru oluşturmak hem de yapacağımız işlemleri daha iyi anlamak için adım adım ilerleyeceğiz.

java-proje-olusturma-2

 ⇒  1. kutucuk içerisine Java Projemize vereceğimiz ismi yazıyoruz.

 ⇒  2. kutucuk içerisinde yer alan ise “Location” (Proje konumu) yani proje dosyalarının bilgisayarımızda kaydedileceği konumu belirtiyor. İsterseniz kendiniz bir dosya konumu seçebilir veya varsayılan konumu kullanabilirsiniz. Ben genelde varsayılan konumu kullanıyorum.

 ⇒  3. kutucuk içerisinden programlama yapacağımız dili seçiyoruz. Intellij IDEA Nedir yazısında kullanacağımız IDE’nin birden fazla programla dilinde geliştirme yapmaya imkan tanıdığından bahsetmiştim. Bu kısımda Java’nın seçili olmasına dikkat ediyoruz.

 ⇒  4. kutucuk içerisinde yer alan “Build System” (Proje Derleme Sistemi) seçeneği, projenin yapılandırılması ve bağımlılıklarının yönetimi için hangi yapılandırma aracının kullanılacağını belirtir. Burada IntelliJ seçili olmalı.

 ⇒  5. kutucuk içerisinde yer alan seçenek bize programın JDK’nın hangi versiyonunda çalışacağını söyler. Bilgisayarınızda birden fazla JDK versiyonu yüklü olabilir yada hazır bir projeyi kendi bilgisayarınızda açmak istediğiniz zaman versiyonların uyumlu olmasına dikkat etmelisiniz.

 ⇒  Son olarak Create butonuna tıklıyoruz ve projemiz oluşuyor. Burada dipnot olarak şunu şöyleyebilirim ki, eğer hali hazırda devam eden bir proje Intellij IDEA üzerinde açıksa program size yeni pencerede mi yoksa aynı pencerede mi açmak istediğinizi soracaktır. Burada karar sizin.

İlk Java Projesini Çalıştırma

Eğer tüm adımları doğru yaptıysanız görmeniz gereken ekran resimdeki gibi olacaktır. Burada Main class ın ve main metodun biz hiç kodlama yapmadan oluştuğuna dikkat etmenizi istiyorum. 

java-proje-olusturma-3

Peki ilk projemizi nasıl çalıştıracağız?

 ⇒  Kırmızı kutuda yer alan yeşil butona tıkladığımız zaman programımız çalışacak ve bize programımızın çıktısı olan ‘Hello World!’u verecek.

java-proje-calistirma-1

İsterseniz biraz da kodu açıklayalım. Main metod içerisinde yer alan kod ekran çıktısı almak için kullandığımız kod. Bu tarz kodları ilerde detaylı olarak tabiki inceleyecegiz. Kod içerisinde yer alan kelimeyi değişitirirseniz çıktınında değiştiğini göreceksiniz. Adınızı yada başka herhangi bir kelimeyi yazarak programı sizde test edebilirsiniz.

Programın çıktısına dikkat etmeyi unutmayın!

Bu yazımda “Java Proje Oluşturma” konusunu detaylı olarak ele almaya çalıştım. Eğer bu yazı ve önceki yazıları iyi anladığınızı düşünüyorsanız bir sonraki yazıya geçmeye hazırsınız.

Eğer daha önceki yazıları okumadıysanız Java Nedir?, JDK kurulumu ve Intellij IDEA Nedir? yazılarına göz atmanızı tavsiye ederim.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Happy Coding!

Yorum Yazın