Java Random (Rastgele) Sayı Üretme

Bu yazımda Java random sayı nasıl üretilir sorusunu cevaplayacağım. Ayrıca yapacağımız örnek uygulama ile konuyu detaylı olarak ele alacağım. Yazının içeriği aşağıdadır.

İçindekiler

  1. Java Random Sınıfı Nedir?
  2. Java’da Random Sayı Nasıl Üretilir?

Java Random Sınıfı Nedir?

Hatırlarsanız bir önceki yazının konusu Java’da Scanner kullanımı ile ilgiliydi. Scanner class’ının java.util paketi içinde yer alan bir class olduğundan bahsetmiştik. Random class’ı yine java.util paketi içinde yer alıyor.

java.util.Random class’ını, rastgele sayılar üretmek için kullanıyoruz. Bu class, çeşitli veri türlerini üretebilen rastgele sayılar sağlar, bu da oyunlar, simülasyonlar, veri analizi ve diğer birçok uygulama için bize kolaylık sağlar.

Random class’ı, önceden belirlenmiş bir başlangıç durumu (seed) kullanarak rastgele sayılar üretir. Eğer herhangi bir başlangıç durumu belirtilmezse, sistem saatinin milisaniye cinsinden değeri varsayılan başlangıç durumu olarak kullanılır. Peki Random class’ını nasıl kullanıyoruz? İşte sorumuzun cevabı.

Java’da Random Sayı Nasıl Üretilir?

 Random Sınıfını İçe Aktarın:  İlk olarak, java.util paketinden Random class’ını içe aktarıyoruz.

 Random Nesnesi Oluşturun ve Kullanın: 

Gördüğünüz gibi kullanımı oldukça basit. Şimdi Random class’ı kullanarak tam sayı, ondalıklı sayı ve boolen değeri nasıl üreteceğimizi basit örnekler üzerinden öğrenelim.

 Tamsayı Üretme: 

    • nextInt(): Belirtilen aralık dahilinde (sınırlar dahil) bir tamsayı üretir.

 Uzun Tamsayı Üretme

  • nextLong(): Uzun tamsayı değeri üretir.

 Ondalıklı Sayı Üretme: 

  • nextDouble(): 0 ile 1 arasında (1 hariç) bir ondalık sayı üretir.
  • nextFloat(): 0 ile 1 arasında (1 hariç) bir float sayı üretir.

 Boolean Değer Üretme: 

  • nextBoolean() : true veya  false rastgele boolean değeri üretir.

 Başlangıç Durumu Belirleme :  

  • setSeed(Başlangıç Durumu):  Rastgele sayı üretiminde kullanılan başlangıç durumunu belirler. Aynı başlangıç durumu kullanıldığında aynı sıra rastgele sayılar üretir.

Şimdi Scanner ve Random sınıfı kullanarak basit bir sayı tahmin uygulaması yapalım. Örneği iyice anlayabilmeniz için oldukça basit kodlarla detaya girmeden oluşturdum.

İşte örneğimiz:

Bu dersimde Javada random sayı nasıl üretilir sorusunu cevapladım. Eğer sizde bu yazıyı ve önceki yazıları iyi anladığınızı düşünüyorsanız bir sonraki yazıya geçmeye hazırsınız.

Eğer anlamadığınız bir yer olduysa yada önceki yazılardan okumadıklarınız varsa Java Scanner Sınıfı nedirJava if else kullanımıJava veri tipleri yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Happy coding!

Yorum Yazın