Kategori: Css

css-import-kullanimi

Css İmport Kullanımı

Bu yazımızda Css'te import kullanımını öğreneceğiz. Örneğin bir tasarım yaptığımızı düşünelim. Tasarım için yazdığımız tüm Css kodlarını tek dosya halinde tutarsak ilerleyen zamanlarda boyutu çok büyüyeceği için biraz karışabilir. Neyi nerede yazdığımızı bulmakta zorlanabiliriz.
css-scroll-behavior-kullanimi

Css Scroll Behavior Kullanımı

Bu yazımızda Css'te scroll behavior özelliği nedir?, nasıl kullanabiliriz? onu öğreneceğiz. Normalde tasarladığımız sayfalarda linklere bir hedef verip o hedefe gidildiğinde, direk atlayarak o hedefe gider. Yani herhangi bir kaydırma animasyonu olmuyor.
css-user-select-kullanimi

Css User Select Kullanımı

Bu yazımızda Css'te user select özelliği nedir?, nasıl kullanabiliriz? onu öğreneceğiz. User select özelliği ile text seçimini engelleyebiliyoruz. Dört farklı değer alabilir.
css-cursor-kullanimi

Css Cursor Kullanımı

Bu yazımızda Css'te cursor özelliği nedir?, nasıl kullanabiliriz? onu öğreneceğiz. Cursor özelliği ile fare imlecinin görünümünü değiştirebiliyoruz. Yaklaşık 35 farklı değer vererek farklı görünümler elde edebiliyoruz.
css-media-kullanimi

Css Media Kullanımı

Bu yazımızda Css'te medya sorguları ne işe yarar?, nasıl kullanabiliriz? onu öğreneceğiz. Medya sorguları ile yapmış olduğumuz tasarımları responsive hale dönüştürebiliriz.
css-olcu-birimleri

Css Ölçü Birimleri

Bu yazımızda Css'te kullandığımız ölçü birimlerini öğreneceğiz. Kod yazarken birden fazla ölçü birimini kullanabiliyoruz. O anki durumumuza göre kullanacağımız birimlerin artıları veya eksileri olabiliyor.
css-object-fit-kullanimi

Css Object Fit Kullanımı

Bu yazımızda Css'te object-fit özelliği nedir?, nasıl kullanabiliriz? onu öğreneceğiz. Object fit özelliği, resim veya videolarımızı ebeveyn etiketleri içerisinde uygun bir şekilde boyutlandırmamızı sağlar.
css-flex-kullanimi

Css Flex Kullanımı

Bu yazımızda Css'te flex özelliği nedir?, nasıl kullanabiliriz? onu öğreneceğiz. Flex özelliği, float ve position gibi özellikleri kullanmadan responsive (duyarlı-esnek) tasarımlar yapabilmemizi sağlayan harika bir özelliktir. En başta biraz karışık gelebilir ama biraz zaman ayırıp …