Java Switch Case Kullanımı

Bu yazımda Java switch case kullanımı hakkında yazacağım. Java’da switch case yapısı, farklı koşullara göre farklı kodları çalıştırmak için kullanılır. Switch case yapısını kullanarak yapabildiğimiz işlemleri if else yapısını kullanarak da yapabiliriz. Ancak hangi yapıyı nerede kullanacağız sorusunun cevabını program geliştirdikçe kendiniz bulacaksınız. Bu tamamen sizin tecrübenizle ilgili bir durum. İsterseniz vakit kaybetmeden switch case yapınısın nasıl kullanıldığına göz atalım.

Kullanımı şu şekildedir:

Kodların çalışma mantığı ise şu şekildedir :

 ⇒  switch içerisinde istediğimiz bir ifadeyi yazıyoruz.

 ⇒  Yazdığımız ifade sırasıyla tüm case’lerde yazılan ifadeler ile karşılaştırılır.

 ⇒  İfadelerin eşleşme durumunda ilgili kod bloğu çalıştırılır.

 ⇒  Kodlar çalıştırıldıktan sonra break anahtar kelimesi ile sonlandırılır.

 ⇒  Eğer switch’deki ifade ile case’lerdeki ifadelerin hiç birisi eşleşmezse o zaman default kısmında yazılan kodlar çalıştırılır.

 Örnek  Bugünün adını console ekranına yazdıralım. (Örneğimizde bizden istenen sayı değerini 4 girdiğimizi varsayarak inceleyiniz.)

 Çıktısı :  Thursday

Yukarıdaki örnekte Java’da kullanıcıdan veri almak için Scanner sınıfını kullandım. Kullanıcıdan 1 ile 7 arasında bir sayı girmesini istedim. Girilen sayıya göre switch case yapısında tanımladığım opsiyonlar geriye gün numarasını döndürüyor. Eğer kullanıcı negatif bir sayı yada 7 den büyük bir sayı girerse bu kez default kısmı devreye giriyor ve geçersiz gün numarası girildiği bilgisini geri döndürüyor.

 Örnek  Bazen farklı anahtar durumlarının aynı kodu kullanmasını isteyebilirsiniz. Son olarak bunun ile ilgili bir örneği inceleyelim.

 !!!  Son bir hatırlatma ile yazımızı bitirelim. Switch case ifadesi sadece bazı veri tipleriyle kullanılabilir. Java 7’den önce sadece byte, sort, char ve int veri tipleri destekleniyordu. Java 7’den itibaren ise switch ifadesi String veri türünü de desteklemektedir.

Bu dersimde Java switch case kullanımı konusunu ele aldım. Eğer sizde bu yazıyı ve önceki yazıları iyi anladığınızı düşünüyorsanız bir sonraki yazıya geçmeye hazırsınız.

Eğer anlamadığınız bir yer olduysa yada önceki yazılardan okumadıklarınız varsa Java değişkenlerJava if else kullanımıJava veri tipleri yazılarını okumanızı tavsiye ederim.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur. 

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Happy coding!

Kaynaklar : w3schools

Yorum Yazın