Java JDK Kurulumu

Bu yazımda Java Jdk kurulumu konusunu ele alacağız ve adım adım kurulumu birlikte yapacağız. Yazının içeriği aşağıda yer almaktadır.

İçindekiler

  1. Java Jdk Nedir?
  2. Java Jdk Kurulumu nasıl yapılır?

İlk olarak Jdk nedir sorusunun cevabı ile başlayalım.

Jdk Nedir?

JDK (Java Development Kit), Java programlama dilini kullanarak yazılım geliştirmek için gereken araçları ve kütüphaneleri içeren bir yazılım paketidir. JDK, Java kodunu derlemek, hata ayıklamak, çalıştırmak ve paketlemek için gerekli olan tüm bileşenleri sağlar. Yani Java da program geliştirmek için bilgisayarımızda mutlaka yüklü olması gereklidir.

Java Jdk Kurulumu Nasıl Yapılır?

Oracle veya OpenJDK gibi bir Java geliştirici kitini indirirmemiz gerekiyor. Jdk’nin resmi Oracle web sitesinden indirilmesi gerekiyorsa, Java SE Development Kit (JDK) sayfasına gidin. OpenJDK’yi tercih ediyorsanız, OpenJDK web sitesinden indirebilirsiniz. Biz bu yazıda Oracle’dan devam edecegiz. Linke tıklayarak öncelikle Oracle ın resmi indirme sayfasına gidelim.

 ⇒  Sayfaya gittikten sonra resimdeki mavi kutu içerisinde JDK nın mevcut sürümlerini görüyoruz ancak biz kırmızı kutu içindeki Jdk17 ile devam edeğiz.

 ⇒  Daha sonra bilgisayarımızdaki hangi işletim sistemi varsa onu tıklamamız gerekli. Benim bilgisayarım Windows İşletim sistemine sahip olduğu için windows seçtim. Sizde kendi işletim sisteminize göre bir seçim yapmalısınız.

 ⇒  Bu aşamada karşımıza üç adet opsiyon geliyor tercihimize göre ister kurulum dosyasını bilgisayarımıza indirip kurabiliriz istersek bir yükleyici(installer) indirip oradan devam edebiliriz. Ben bilgisayarıma installer indirmeyi tercih ediyorum ve ortadaki linke tıklıyorum.

 ⇒  Daha sonra indirdiğim dosyaya tıklıyorum.

 ⇒  Karşıma çıkan kurulum iznine Evet diyerek kurulumu başlatıyorum.

 ⇒  Kurlumun işlemine devam edebilmek için Next butonuna tıklıyorum.

 ⇒  Bir kez daha Next butonuna tıklıyorum.

 ⇒  Bu aşama kurulumun sorunsuz devam ettiğini anlamak için progress barı takip edebiliriz.

 ⇒  Son aşama olarak eğer kurulum sorunsuz gerçekleşmişse Java Jdk Kurulumu tamamlandı iletisini görmemiz gerekli ve bu aşamadan sonra Close butonuna tıklayarak kurulumu bitirebiliriz.

Eğer sizde kurulumun tüm aşamalarını doğru yaptıysanız Java programları geliştirmek için ihtiyacınız olan ikinci aşamaya geçebilir ve serinin bir sonraki yazısı Intellij IDEA nedir yazısını okuyabilirsiniz.

Eğer bu kısımda anlamadığınız bir yer varsa ve Java’nın ne oldugu hakkında detaylı bilgi sahibi olmak isterseniz bir önceki yazım olan Java Nedir? Neden Java Öğrenmeliyiz? yazısını okuyabilirsiniz.  

Bu yazımızda Java Jdk Kurulumu konusunu detaylı olarak ele almaya çalıştım. Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere.

Happy Coding.

Yorum Yazın