Windows 10 Sistem Gereksinimleri Nelerdir?

Bilgisayarınıza Windows 10 işletim sistemi kurmayı düşünüyorsanız kurmadan önce Windows 10 sistem gereksinimleri nelerdir? bilmeniz gerekiyor. Çünkü Windows 10 kurabilmek için bilgisayarınızın bazı özelliklerinin yeterli seviyede olması gerekiyor.

Tabiki birazdan bahsedeceğim özellikler, minimum Windows 10 sistem gereksinimleri diyebiliriz. Bu özellikler ne kadar iyi olursa Windows 10’u o kadar yüksek performans ile kullanabilirsiniz. 

Şimdi bu özelliklerin ve gereksinimlerin neler olduğuna bakalım.

İşlemci: 1 gigahertz (GHz) veya daha hızlı işlemci ya da Çip Üzerinde Sistem (SoC)
RAM: 32 bit için 1 gigabayt (GB) veya 64 bit için 2 GB
Sabit sürücü alanı: 32 bit işletim sistemi için 16 GB, 64 bit işletim sistemi için 32 GB
Grafik kartı: WDDM 1.0 sürücüsüyle DirectX 9 veya üzeri
Ekran: 800×600
İnternet Bağlantısı: Güncelleştirmeleri yapmak ve bazı özelliklerden yararlanmak için internet bağlantısı gerekir. S modunda Windows 10 Pro, S modunda Windows 10 Pro Education, S modunda Windows 10 Education ve S modunda Windows 10 Enterprise için ilk cihaz kurulumu (OOBE) sırasında internet bağlantısının yanı sıra Microsoft hesabı (MSA) veya Azure Active Directory (AAD) hesabı gerekir. Windows 10’da bir cihazı S modundan çıkarmak için de internet bağlantısı gerekir.

Windows 10 sistem gereksinimleri bu kadar.

Bilgisayarınız bu gereksinimleri karşılamıyorsa, Windows 10 ile iyi bir deneyim elde edemeyebilirsiniz. 

✔ Bilgisayarınızın özelliklerine bağlı olarak Windows 10 kurulumu yaklaşık 20 dakika ile 1 saat arasında sürebiliyor. 

Windows 10 Güncelleştirmeleri Hakkında Bilgiler

Güncelleştirmeler hem güvenlik açısından hem de performans açısından oldukça önemlidir. Windows 10 güncelleştirmeleriyle ilgili bilmeniz gereken önemli bilgilerden kısaca bahsetmek istiyorum.

✔ Windows 10, bilgisayarınızın desteklenen ömrü boyunca güncelleştirmeleri sunmak için tasarlanmıştır.

✔ İki türde güncelleştirme sunulabilir:

  • Kalite güncelleştirmeleri
  • Özellik güncelleştirmeleri

✔ Kalite güncelleştirmeleri, güvenlikle ilgili olan ve olmayan güncelleştirmeleri içerir ve bunlar genellikle ayda bir defa yayımlanır.

✔ Özellik güncelleştirmeleri, kalite güncelleştirmelerinin yanı sıra Windows 10’a eklenen yeni özellikleri içerir ve genellikle yılda iki defa yayımlanır.

✔ Bilgisayarınızın bu güncelleştirmeleri aldığından emin olmak ve bilgisayarınızı güncel tutmak bilgisayarınızın güvenliği için oldukça önemlidir.

✔ Windows 10, güncelleştirmeleri düzenli aralıklarla kontrol eder; bu sayede sizin kontrol etmenize gerek kalmaz. Bir güncelleştirme mevcutsa ve bilgisayarınızda yeterli disk alanı varsa, güncelleştirme otomatik olarak yüklenir. Windows 10’un güncel kalmaya devam etmesi için bilgisayarınızda yeterli kullanılabilir alan olup olmadığını kontrol ederek yeterli alan bulunduğundan emin olmalısınız.

✔ Güncelleştirmeleri yüklemek için gerekli olan disk alanının bir kısmı yalnızca geçici olarak gereklidir. Genellikle bir güncelleştirmeyi yükledikten on gün sonra eski ve gereksiz Windows dosyaları kopyalarının silinmesi ve yeniden yer açılması için disk temizleme işlemi otomatik olarak gerçekleştirilir.

Windows 10 da Desteklenen Diller Hangileridir?

Arapça (Suudi Arabistan), Bulgarca (Bulgaristan), Çince (Basitleştirilmiş, Çin), Çince (Hong Kong), Çince (Geleneksel, Tayvan), Hırvatça (Hırvatistan), Çekçe (Çek Cumhuriyeti), Danca (Danimarka), Felemenkçe (Hollanda), İngilizce (Birleşik Krallık), İngilizce (Amerika Birleşik Devletleri), Estonca (Estonya), Fince (Finlandiya), Fransızca (Fransa), Fransızca (Kanada), Almanca (Almanya), Yunanca (Yunanistan), İbranice (İsrail), Macarca (Macaristan), İtalyanca (İtalya), Japonca (Japonya), Korece (Kore), Letonca (Letonya), Litvanca (Litvanya), Norveçce, Bokmål (Norveç), Lehçe (Polonya), Portekizce (Brezilya), Portekizce (Portekiz), Rumence (Romanya), Rusça (Rusya), Sırpça (Latin, Sırbistan), Slovakça (Slovakya), Slovence (Slovenya), İspanyolca (İspanya, Uluslararası), İspanyolca (Meksika), İsveççe (İsveç), Tayca (Tayland), Türkçe (Türkiye), Ukraynaca (Ukrayna)

✔ Ek diller, Dil Arabirim Paketleri ile sunulmaktadır.

Kaynaklar

Microsoft

Yorum Yazın

650+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.