Sanallaştırma Nedir? Sanallaştırma Programları

Sanallaştırma kavramını daha önce duydunuz mu? İlk duyulduğunda biraz karmaşık bir konu gibi gelebiliyor ama aslında o kadar da karmaşık değil. Bu yazımda Sanallaştırma nedir? En çok kullanılan sanallaştırma programları hangileridir? sorularına cevap vermeye çalışacağım.

Sanallaştırma, fiziksek bir bilgisayar içerisinde sanal bir bilgisayar kullanmak yani bilgisayar içerisinde bilgisayar kullanmak diyebiliriz.

Sanallaştırma nedir? Ne işe yarar? sorusunun cevabını detaylı olarak bir örnek üzerinde anlatacağım.

Örneğin bir bilgisayarınız var ve işletim sistemi olarak Windows 10 kullanıyorsunuz diyelim. Linux işletim sistemlerinden birini mesela Ubuntu işletim sistemini bilgisayarınıza kurup denemek istiyorsunuz. 

Normalde nasıl yaparsınız?

Ubuntu işletim sistemini kurarken tamamen Windows işletim sistemini silersiniz ve Ubuntu kullanmaya başlarsınız.

Yada Ubuntu işletim sistemini tamamen farklı bir bilgisayara kurup denersiniz.

Eğer ikinci bir bilgisayarınız yoksa ve kurulu olan işletim sisteminizi kaldırmadan Ubuntu’yu denemek istiyorsanız bunun bir çözümü bulunuyor.

İşte sanallaştırma dediğimiz kavram tam da burada devreye giriyor. Yani bilgisayarınıza hiç format atmadan mevcut işletim sisteminizi kaldırmadan bir program kurar gibi Ubuntu işletim sistemini kurup  deneyebilirsiniz.

Burada örneğimizi Ubuntu üzerinden anlatıyorum ama hangi işletim sistemi olduğu hiç farketmez. Ubuntu yerine Windows, Android, Mac OS vb.. de kurup sanal bilgisayar olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz.

sanallastirma-nedir-ne-ise-yarar

Birden çok sanal bilgisayarı aynı anda bir fiziksel bilgisayarda kullanabilirsiniz.

Sanal bilgisayarlar tıpkı fiziksel bilgisayarlar gibidir. Yani fiziksel bir bilgisayarda yapabildiğiniz herşeyi sanal bilgisayarda da yapabilirsiniz. 

Sanallaştırma ile İlgili Aklınıza Gelebilecek Sorular

Sanallaştırma nedir sorusunun cevabını verdiğimize göre aklınıza gelebilecek diğer bazı sorulara cevap vermek istiyorum.

Sanal makine ile fiziksel makine arasında fark var mıdır? Varsa ne gibi farklar vardır?

 1. Sanal makineye de her türlü programı kurabilir ve çalıştırabiliriz.
 2. Sanal makine de ağdaki diğer bilgisayarlar ile iletişim kurabilir.
 3. Sanal makine de tıpkı fiziksel makine gibi çalışır. Yani aralarında herhangi bir fark yoktur.
 4. Kısacası fiziksel makinenin yaptığı herşeyi sanal makine ile de yapabiliyoruz. 

Sanallaştırma işleminin ardından bilgisayarımızın hangi donanımları sanallaşır?

 1. CPU
 2. RAM
 3. DİSK
 4. ETHERNET 

Sanal makineleri genellikle nerelerde ve hangi durumlarda kullanıyoruz?

 1. Kurulu işletim sistemimizi silmeden yeni bir işletim sistemi kurmak istediğimizde
 2. Kaynağından emin olamadığımız şüpheli programları kontrol amaçlı kurarken
 3. Fiziksel bilgisayarda harcanan maliyeti ödememek için
 4. Platforma özgü uygulama çalıştırmak için
 5. Virüs bulaşan dosyalara erişmek için
 6. İşletim sistemi yedeklemeleri oluşturmak için vb..

Peki sanal bilgisayar kullanabilmek için neler gerekli?

Sanal bilgisayar kurulumu için sanallaştırma programları kullanmamız gerekiyor. Benim size tavsiye edebileceğim programlardan bir tanesi VirtualBox programıdır.

VirtualBox programının kurulumunu detaylı ve resimler üzerinden anlattığım bir yazım bulunuyor. Bunun için VirtualBox Kurulumu ve VirtualBox Kullanımı (Resimli Anlatım) yazımı okuyabilirsiniz.

VirtualBox programını kurduktan sonra ikinci olarakta kurmak istediğiniz işletim sisteminin iso uzantılı kurulum dosyası gerekiyor.

VirtualBox programını kurduktan sonra sanal bir bilgisayarı nasıl kuruyoruz diye merak ediyorsanız bunun için de bir yazım bulunuyor. Bunun için VirtualBox Ubuntu Kurulumu (Resimli Anlatım) yazımı okuyabilirsiniz.

Yazımda fiziksel bilgisayar içerisinde sanal olarak Ubuntu işletim sisteminin kurulumunu anlatıyorum. Eğer siz farklı bir işletim sistemi kurmak istiyorsanız bile VirtualBox ayarlarını aynı şekilde yapabilirsiniz. 

En İyi Sanallaştırma Programları

VirtualBox Programı 

sanallastirma-yazilimlari-2

VirtualBox, hem ev kullanımı hem de kurumsal işletmeler için güçlü bir sanallaştırma ürünüdür. Ayrıca açık kaynak kodlu, ücretsiz bir yazılımdır. Windows, Mac ve Linux işletim sistemlerinin hepsinde kullanabilirsiniz.

VirtualBox programı ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.


Vmware Programı 

sanallastirma-yazilimlari-1

Vmware programını Windows ve Linux işletim sistemlerinde kullanabilirsiniz. Basic sürümü ücretsiz fakat pro sürümü için bir miktar ücret ödemeniz gerekiyor. Vmware programı ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.  


Microsoft Virtual PC Programı 

sanallastirma-programlari-3Microsoft Virtual PC programı en yeni Microsoft sanallaştırma teknolojisidir. Microsoft Virtual PC programı ile ilgili daha fazla bilgi için tıklayın.


Bu yazımda sanallaştırma nedir ve en iyi sanallaştırma programları hangileridir sorularına cevap vermeye çalıştım. 

Yorum Yazın

650+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.