En İyi Virüs Temizleme Programları (Ücretli ve Ücretsiz) | 2020

Bilgisayar virüsleri veya zararlı yazılımların bilgisayarınıza bulaşmasını önlemek mi istiyorsunuz? Zaten şuanda bilgisayarınıza bulaşmış olan virüsleri temizlemek için virüs temizleme programları mı arıyorsunuz? Cevabınız EVET ise kesinlikle doğru adrestesiniz.

Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz? 

Tabiki virüs temizleme programları kullanarak. Antivirüs programlarını incelerken sürekli duyacağınız bazı kavramlar olacak. Örneğin bilgisayar virüsü, zararlı yazılımlar, truva atı, solucan, fidye yazılımları vb..

Eğer bu konularda bilgi sahibi değilseniz öncelikle Bilgisayar Virüsleri ve Zararlı Yazılımlar yazımı okumanızı tavsiye ederim. Böylece hangi virüs temizleme programlarının sizin için daha uygun olduğuna isabetli kararlar verebilirsiniz. 

Öncelikle bazı konular hakkında kısa kısa bilgiler vermek istiyorum.

İlk olarak virüslerden biraz bahsedelim. Bu virüsler durduk yere kendiliğinden oluşan programlar değildir. Bunları da tıpkı kullandığımız diğer programlar da olduğu gibi yazılımcılar kodlarlar. Yazılımcı hangi amaç için virüsü yazmışsa, bulaştığı cihazlarda yazılış amacına göre zarar vermeye çalışırlar.

Belki aklınıza gelebilir, ya bu insanların işi gücü yok mu da böyle kötü niyetli virüsler yazıp başımızı ağrıtıyorlar felan. Bu tarz virüs yazılımcılarından bir kısmı bu işi para için değil de eğlence için yaptıklarını söylüyorlar 🙂

Şaka değil gerçekten öyle.

Yaptıkları işi, Antivirüs yazılımcıları ile aralarında kedi fare oyununa benzetiyorlar. Yazdıkları virüsler, antivirüs şirketleri tarafından tespit edildikten sonra antivirüs şirketleri programlarını güncellerler. Böylece kullanıcılarını o virüsten korumaya çalışırlar. Bu aşamadan sonra virüs yazılımcıları yeni bir virüs yazma işine başlıyorlar. Döngü bu şekilde devam ediyor 🙂

Biraz önce dediğim gibi bu sadece küçük bir kısmı için geçerli. Tüm virüs yazılımcıları için genellemiyorum. Çünkü büyük çoğunluğu kötü amaçlar için bu işi yaparlar.

Virüslerden biraz bahsettik. Şimdi de virüs temizleme programları yani antivirüs nedir? ondan bahsedelim.

Antivirüs Nedir?

Antivirüs yazılımı veya günümüzde daha yaygın olarak kullandığımız virüs temizleme programı, cihazınızda (bilgisayar, tablet, telefon) izinsiz olarak çalışan ve orada olmaması gereken programları temizleyen bir araçtır. Sadece virüs temizleme değil aynı zamanda virüslerin ve zararlı yazılımların bulaşmasını da engeller.

Bunun yanında bir antivirüs programının şu gibi işlevleri de vardır.

✔ Bizi zararlı sitelere karşı uyarır.

✔ Önemli bilgilerimizin (kredi kartı, şifreler vb..) çalınmasını engeller.

✔ Eposta’mıza gelen tehlikeli mailleri tespit eder.

✔ Bağlandığımız Wi-Fi’nin güvenli olup olmadığıyla ilgili bize bilgi verir.

Tabi burada hepsini yazmıyorum. Örnek olması adına birkaç özellikten bahsettim. Çünkü bu özellikler her antivirüs programında farklı olacaktır. Ücretli virüs temizleme programları mı Ücretsiz virüs temizleme programları mı veya hangi virüs temizleme programını kullanacağınıza göre değişen özelliklerdir.

Bu kadar muhabbetten sonra artık konumuza dönelim.

Öncelikle en iyi ücretli virüs temizleme programlarını inceleyeceğiz. Eğer şirket bilgisayarlarına kuracaksanız veya kişisel bilgisayar güvenliğiniz sizin için gerçekten önemli ise kendi bilgisayarınıza kesinlikle ücretli virüs temizleme programları kurmanızı tavsiye ederim.

Ama ben ücretsiz virüs temizleme programları arıyorum diyorsanız ikinci kısımda da en iyi ücretsiz virüs temizleme programlarını inceleyeceğiz. 

Önemli : Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Aşağıda listelediğim programları,

 • En iyi performans
 • En iyi koruma
 • En iyi kullanım
 • En iyi onarım

gibi özellikleri göz önünde bulundurarak sıraladım. Yani en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralandı.

Tabiki bu testleri kendim yapmadım, zaten yapamam da. Çünkü bu virüs temizleme programları test edilirken çok ciddi bir zaman, profesyonel bir ekip ve maliyet gerektiriyor.

Peki neye göre bu sıralamayı oluşturdum diye sorarsanız.

Zaten bu işi profesyonel ve bağımsız olarak yapan birçok kuruluş bulunuyor. Örneğin Av-Test, Av-Comparatives, AvLab, Selabs, VirusBulletin vb.. Bu kuruluşların yapmış oldukları test sonuçlarını göz önünde bulundurarak sıralamayı oluşturdum. 

Önemli : Hangi virüs temizleme programını kullanmaya karar verirseniz verin, programın güncellemelerini MUTLAKA takip edin. Sürekli en güncel versiyonunu kullanmaya özen gösterin. 

1 – Bitdefender Antivirus Plus 2019

En iyi ücretli virüs temizleme programları listemizin ilk sırasında Bitdefender Antivirus Plus 2019 programı bulunuyor.

Bitdefender, Softwin tarafından geliştirilen Rumen güvenlik yazılım firmasıdır. Şu anda Dünya çapında 500 Milyon kullanıcısı bulunuyor. Bitdefender günde yaklaşık olarak 11 milyar güvenlik sorgusu gerçekleştiriyor. Dünyanın herhangi bir yerindeki en yeni tehlikeleri bile 3 saniye kadar kısa sürede nötralize etmek için tespit eder, öngörür ve önlem alır.

PC Mag Editörleri tarafından üst üste 6 Yıl en iyi antivirüs programı seçildi.

Aynı zamanda Şubat 2018’de güvenlik yazılımlarını test eden bir kuruluş olan AV-Comparatives tarafından yılın ürünü seçildi.

Nisan 2018’de Av-Test tarafından En iyi performans ve En iyi Koruma alanında birinci seçildi.   

en-iyi-virus-temizleme-programlari

Özellikleri

✔ Fidye yazılımlara karşı birden fazla koruma katmanı sunar. Enfeksiyonları önlemek için davranışsal tehdit tespitini kullanır ve en önemli belgelerinizi fidye yazılımı şifrelemesinden korur.

✔ Yeni Ransomware Düzeltme özelliği, dosyalar, resimler, videolar veya müzik gibi verilerin her türlü fidye saldırısına karşı korunmasını sağlayan bir iyileştirme katmanı olarak işlev görür.

✔ Komple Veri Koruma özelliği ile her türlü kötü amaçlı yazılım tehdidine karşı (virüsler, solucanlar, truva atları, casus yazılımlar, fidye yazılımları, sıfır gün kullanımları, rootkitler vb.. ) verilerinizi ve gizliliğinizi korur.

✔ Ağ tabanlı yeni uyarlanabilir koruma katmanı, sisteminizdeki güvenlik açıklarından yararlanılmasını önler, kaba kuvvet girişimlerini algılar ve engeller.

✔ Aynı zamanda cihazınızın botnet saldırılarında tehlikeye girmesini ve hassas bilgilerin şifrelenmemiş formlarda gönderilmesini önler.

✔ Bilgisayarımızın sistem kaynaklarını tüketmeden en tehlikeli e-tehditlere karşı korur.

✔ Anti-Phishing özelliği ile şifreler veya kredi kartı numaraları gibi finansal verileri ele geçirmeye çalışan web sitelerini engeller.

✔ Rootkits gibi bazı karmaşık virüslerin, Windows başlamadan önce kaldırılması gerekir. Bitdefender Antivirus Plus 2019 bu tür tehditleri tespit ettiğinde, temizleme ve restorasyon için bilgisayarı Kurtarma Modunda yeniden başlatır. 

✔ Kimlik Avı Koruması özelliği ile güvenli olmayan web sitelerini tespit eder ve engeller.

✔ Anti-Fraud özelliği ile gelişmiş filtreleme sistemleri, sizi kandırmaya çalışan web sitelerini her ziyaretinizde sizi uyarır.

✔ Gelişmiş Tehdit Savunması özelliği ile aktif uygulamaları yakından izlemek için davranışsal algılama tekniğini kullanır. Şüpheli bir şeyi tespit etmeye ilişkin enfeksiyonları önlemek için anında harekete geçer.

✔ Bitdefender Autopilot özelliği ile otomatik olarak en uygun güvenlik kararlarını verir.

✔ Şifre Yöneticisi özelliği ile parolalarınızı, kredi kartı bilgilerinizi ve diğer hassas verilerinizi ihtiyaç duyduğunuzda kolayca erişebilmeniz için siber kasada saklayabilirsiniz. Şifre Yöneticisi size çevrimiçi formları otomatik olarak doldurma seçeneği sunar hatta güvenli şifreler önerebilir.

✔ File Shredder özelliği ile dosyalarınızı hiç bir iz bırakmadan tamamen silebilirsiniz.

✔ Bitdefender VPN özelliği ile web’deki gizliliğiniz hakkında endişelenmeyi bırakabilirsiniz. Tüm İnternet trafiğini şifreleyerek çevrimiçi varlığınızı korur. Windows bilgisayarınız için günlük 200 MB şifreli trafik içerir.

✔ Oyun, Film, İş ve Batarya Modları bulunuyor.

✔ Bitdefender Photon özelliği ile donanım ve yazılım yapılandırmasına uyum sağlayarak hızı ve performansı artırır.

Minimum Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 Service Pack 1, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10
 • CPU: Çift Çekirdekli 1.6 GHz işlemci
 • Bellek (RAM): 1 GB
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: 2 GB boş alan 

Önerilen Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 Service Pack 1, Windows 8, Windows 8.1 ve Windows 10
 • CPU: Intel CORE 2 Duo (2 GHz) veya eşdeğeri işlemci
 • Bellek (RAM): 2 GB
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı:2,5 GB boş alan 

Yazılım Gereksinimleri

 • Internet Explorer sürüm 10 veya daha üstü
 • Google Chrome versiyonu minimum 34, önerilen versiyon 43
 • Mozilla Firefox versiyonu minimum 30, önerilen versiyon 39

Satın almak için Bitdefender sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Satın almadan önce 30 gün ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.   

Eğer Mac bilgisayar kullanıyorsanız Bitdefender ANTIVIRUS FOR MAC programını satın alabilirsiniz.

2 – Norton Security Standart 

En iyi ücretli virüs temizleme programları listemizin ikinci sırasında Norton Security Standart programı bulunuyor.

%100 Virüsten Koruma Sözü: Abone olduğunuz andan itibaren cihazlarınızı virüslerden korumanıza söz verir. Aksi bir durumda paranızı iade edeceklerini söylüyorlar. 

Tarafsız üçüncü taraf koruma ve performans testleri için güvenlik endüstrisi standardı olarak bilinen AV-Test grubunun, En İyi Koruma Ödülü’nü kazanmıştır.

PC Magazine Editörün Seçimi Ödüllerini 39 kere alarak, diğer tüm güvenlik şirketlerinden daha fazla kazanmıştır.

ucretsiz-antivirus-programlari

Özellikleri

✔ Mevcut ve yeni çıkan kötü amaçlı virüslere, zararlı yazılımlara karşı gerçek zamanlı koruma sağlar.

✔ Gelişmiş güvenlik özelliği ile çevrimiçi olduğunuzda özel ve finansal bilgilerinizi korumaya yardımcı olur.

✔ Akıllı Güvenlik Duvarı özelliği ile kişisel dosyalarınızın ve finansal bilgilerinizin yetkisiz erişime karşı korunmasına yardımcı olur.

✔ Güncellemelere otomatik olarak zorlanır, böylece cihazınız her zaman en son özellikler ve performans iyileştirmeleri ile güncel kalır.

✔ Gelişmiş siber tehditlere karşı korunmamızı sağlayan, dünyanın en büyük sivil siber istihbarat ağlarından birini kullanıyor. 

✔ Norton Management, korumanızı bir cihazdan diğerine kolayca taşımanıza olanak sağlar.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • Windows 10’un tüm sürümleri.
 • Windows 8/8.1 (tüm sürümler). Bazı koruma özellikleri Windows 8 Başlangıç ekranı tarayıcılarında bulunmaz.
 • Windows 7 (tüm sürümler) Service Pack 1 (SP 1) veya daha yenisi.
 • Windows Vista (tüm sürümler) Service Pack 1 (SP 1) veya daha yenisi. Yeni özellikler artık Windows Vista işletim sistemlerinde desteklenmiyor. ID Safe tarayıcı uzantısı artık Windows Vista işletim sistemlerinde desteklenmiyor.

Satın almak için Norton sitesini ziyaret edebilirsiniz.

3 – Kaspersky Total Security

En iyi ücretli virüs temizleme programları listemizin üçüncü sırasında Kaspersky Total Security programı bulunuyor.

Eugene Kaspersky, 1987’de bir hobi olarak antivirüs geliştirmeye başladı. Daha sonra 1997’de Kaspersky Lab’ı kurarak yoluna devam etti. Şu an da Kaspersky Lab, Rusya merkezli küresel bir siber güvenlik şirketi haline geldi.

Dünya çapında 400 Milyon‘dan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Dünya çapında 270 Bin‘den fazla şirket kaspersky kullanılıyor. 

200 farklı ülkede kullanılıyor.

Her gün tespit ettikleri yeni kötü amaçlı dosya sayısı 360 Bin.

AV-Test’in Ekim 2018’de yapmış olduğu testlerde, örnek tehditlerin % 100’ünü engellediği görüldü.

antivirus-programlari

Özellikleri

✔ Virüsleri, truva atlarını, solucanları, casus yazılımları, reklam yazılımlarını, fidye yazılımlarını, keylogger’ları, kötü amaçlı araçları ve tehlikeli web sitelerini algılar ve temizler.

✔ Zamandan tasarruf sağlayan, zahmetsiz yapısıyla güvenliği kolaylaştırır.

✔ Gizli bilgilerinizin güvende kalmasına yardımcı olur.

✔ Tüm cihazlarda (bilgisayar, telefon, tablet) tam koruma sağlar.

✔ Çevrimiçi bankacılık işlemlerinizde ve alışverişlerinizde bilgilerinizin güvende kalmasını sağlar.

✔ Çocuklarınızı korumak için ebeveyn denetimi ve ek özellikler sunar.

✔ Parolalarınızı yönetir, depolar ve cihazlarınızdan erişim için senkronize eder.

✔ Değerli fotoğraflarınızı, müziklerinizi ve dosyalarınızı korumaya yardımcı olur.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • Windows 10 Home/Pro/Enterprise
 • Windows 8 ve 8.1 / Pro / Enterprise
 • Windows 7 Starter/Home Basic ve Premium/ Professional/Ultimate – SP0 veya üzeri
 • CPU: 1 GHz veya daha hızlı
 • Bellek (RAM): 1 GB (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: Sabit sürücüde 1500 MB boş alan
 • Microsoft .NET Framework 4 veya üzeri

Satın almak için Kaspersky sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4 – Eset NOD32 Antivirus

En iyi ücretli virüs temizleme programları listemizin dördüncü sırasında Eset NOD32 Antivirus programı bulunuyor.

1992 yılında kurulan ESET, malware test konusunda 100 adet VB100 ödülü sınırını aşan ilk ve tek şirkettir. ESET’in merkezi Slovakya’dadır.

Dünya çapında 110 Milyon‘dan fazla kullanıcısı bulunuyor.

202 farklı ülkede kullanılıyor.

antivirus-nedir

Özellikleri

✔ Virüsler, rootkit’ler, solucanlar ve casus yazılımlar gibi her türlü dijital tehdide karşı proaktif koruma sağlar.

✔ Kullanıcı adı, parola ve diğer hassas kişisel verilerin, orjinallerini taklit eden sahte web siteleri tarafından çalınmasına karşı korur.

✔ Windows PowerShell’i suistimal etmek isteyen, kötü amaçlı komut dosyaları ile yapılan saldırıları algılar.

✔ Tarayıcınız aracılığıyla saldırabilen, kötü amaçlı JavaScript’leri algılar. Mozilla Firefox, Google Chrome, Microsoft Internet Explorer ve Microsoft Edge tarayıcılarının tümünü destekler.

✔ Kişisel verilerinize ulaşmanızı engelleyip sizden fidye talep etmeye çalışan zararlı yazılımları engeller.

✔ UEFI arayüzüne sahip sistemlerde, Windows henüz başlatılmadan önce bilgisayarınıza saldıran tehditlere karşı daha derin düzeyde koruma sağlar.

✔ ESET Live Grid veri tabanına göre listeleme yaparak taramaları hızlandırır.

✔ Özellikle antivirus yazılımlarını atlatacak şekilde tasarlanmış saldırıları, ekranınızı kilitleyen yazılımları ve fidye yazılımlarını engeller. Tarayıcılar, PDF okuyucular ve Java tabanlı yazılımlar da dahil olmak üzere uygulama kaynaklı saldırılardan korur.

✔ Kişisel verilerinizin yetkisiz kişilerce harici cihazlara kopyalanmasını önlemenize olanak sağlar. CD, DVD, USB bellek ve harici disk gibi depolama cihazlarını engellmenizi sağlar.

✔ Kapsamlı taramaları bilgisayar kullanımda değilken yaparak sistem performansını destekler. Aktif olmayan olası tehditlerin, hasara neden olmadan tespitine yardımcı olur.

✔ Sistemin davranışını daha ayrıntılı olarak özelleştirmenizi sağlar. Güvenlik seviyenizi ayarlayabilmeniz için sistem kayıt defteri, etkin işlemler ve programlar için kurallar tanımlayabilmenizi sağlar.

✔ Yüksek performans sağlar ve donanımın ömrünü uzatır. Her türlü sistem ortamına uyum sağlar. Son derece küçük güncelleme paketleriyle internet bant genişliğinden tasarruf sağlar.

✔ Prize takılı olmadan uzun süre çevrimiçi kalabilmeniz için sistem kaynaklarını korumak amacıyla, üzerinde işlem yapılmayan pencereleri, güncellemeleri ve kaynak talep eden işlemleri erteler.

✔ Koruma durumunuzu görmenizi sağlar. Olası sorunlara karşı tek tıkla ulaşabileceğiniz, kapsamlı çözümler sunar.

✔ Gereksinimlerinize uygun kapsamlı güvenlik ayarları sunar. Maksimum tarama derinliğini, tarama süresini, taranacak dosya ve arşivlerin boyutunu ve çok daha fazlasını tanımlamanıza olanak sağlar.

✔ ESET ‘in bilgisayarınızı nasıl koruduğuna dair aylık rapor sunar. Bu özet rapor, algılanan tehditler, engellenen web sayfaları, engellenen spam e-postaları, engellenen webcam erişimi istekleri ve daha fazlası hakkında bilgiler içerir.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 8.1, 8, 7, Vista ve Windows Home Server 2011
 • CPU: Intel® veya AMD x86-x64
 • Bellek (RAM): 1 GB
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: 2 GB sabit disk alanı

Satın almak için Eset NOD32 sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Satın almadan önce 30 gün ücretsiz deneme sürümünü kullanabilirsiniz.   

1 – Avast Free Antivirus

En iyi ücretsiz virüs temizleme programları listemizin ilk sırasında Avast Free Antivirus programı bulunuyor.

Avast’ın ilk sürümü 1988 yılında yapıldı. Avast Software tarafından geliştiriliyor ve şirketi Çekya’da (Çek Cumhuriyeti) bulunuyor.

Avast, şu an da 186 ülkede 43 farklı dilde yaklaşık olarak 435 milyon kullanıcıya sahip bir program.

Amazon’da en çok satan güvenlik yazılımıdır.

AV-Comparatives tarafından bilgisayar performansı üzerinde en az etkiye sahip antivirüs programı seçildi.

Avast, en büyük tehdit tespit ağı, makine öğrenme koruması, kolay parola yönetimi ve bilgisayarı yavaşlatmayan ev ağı güvenliği gibi özelliklerle doludur.

ucretsiz-antivirus-programi

Özellikleri

✔ Virüsleri, zararlı yazılımları, casus yazılımları, fidye yazılımlarını ve kimlik avı e‑postalarını tespit eder ve durdurur. Tehditler sizi etkilemeden önce durdurmak için akıllı analizleri kullanır.

✔ Bilinmeyen dosyaları size erişmeden önce analiz ederek, sizi gerçek zamanlı olarak korur.

✔ Parolalarınızı kasasında kilitli tutar ve sitelerde tek bir tıklamayla oturum açmanızı sağlar.

✔ Yeni Rahatsız Etme Modu ile siz oyun oynarken, film izlerken veya tam ekranda sunum yaparken dikkatinizi dağıtan açılır pencereleri engeller.

✔ Evinizdeki Wi-Fi ağındaki zayıf noktaları ve ağınıza yetkisiz erişim sağlayan yabancıları otomatik olarak tespit eder.

✔ Şüpheli dosyaları analiz edilmeleri için otomatik olarak buluta gönderir ve bir tehdit tespit edilirse önlemini sizler ile paylaşır.

✔ Akıllı tarama özelliği ile zararlı yazılımların, güvenli olmayan ayarlardan ve parolalardan, şüpheli eklentilerden, güncel olmayan yazılımlardan sızmasına izin veren tüm güvenlik açıklarını bulur.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 8.1, 8 veya 7 SP1
 • Bellek (RAM): 1 GB
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: 2 GB sabit disk alanı

İndirmek için Avast sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Eğer Mac bilgisayar kullanıyorsanız ücretsiz Avast Security MAC programını indirebilirsiniz. Bunun için sistem gereksinimleri çok yüksek değil. Tek ihtiyacınız olan şey macOS 10.9 (Mavericks) veya üstü sürümde bir işletim sistemi bulunan bir Mac ve en az 500 MB boş disk alanıdır.

2 – Bitdefender Antivirus Free Edition

En iyi ücretsiz virüs temizleme programları listemizin ikinci sırasında Bitdefender Antivirus Free Edition programı bulunuyor.

Bitdefender Antivirus Free Edition, hızlı ve her bilgisayarın ihtiyaç duyduğu temel koruma özelliklerine sahiptir. Aynı zamanda düşük bakım gerektiren minimalist bir tasarımı var. 

Uygulamada herhangi bir konfigürasyon bulunmasa da, makinenizi otomatik olarak bulut tabanlı algılama kullanarak arka planda tarar, ardından herhangi bir kötü amaçlı yazılımla karşılaşırsa daha derin bir tarama gerçekleştirir.

en-iyi-virus-temizleme-programi-hangisi

Özellikleri

✔ Saniyeler içinde kurulur, bilgisayarınızı yavaşlatmadan maksimum hızda çalışır.

✔ Etkin uygulamalarınızı yakından izlemek için davranışsal algılama özelliğini kullanır. Şüpheli bir şey tespit ettiğinde anında harekete geçer. 

✔ Güçlü tarama motorları ile virüslerden, solucanlardan, truva atlarından, fidye yazılımlarına, rootkit’lere ve casus yazılımlara kadar tüm zararlı yazılımların algılanmasını ve kaldırılmasını sağlar.

✔ Arka planda çalışan isteğe bağlı ve erişime bağlı tarama özelliğine sahip.

✔ Anti-Phishing özelliği ile verilerinizi çalmak için güvenilir gibi görünen varsayılan kimlik avı web sitelerini koklar ve engeller.

✔ Anti-Fraud özelliği ile dolandırıcılık sitelerine girerseniz, gelişmiş filtreleme sistemleri şüpheli web sayfası davranışlarını tespit eder ve hassas finansal verilerinizin yanlış ellere geçmesini önler.

✔ Bilgisayarımızın sistem kaynaklarını tüketmeden en tehlikeli e-tehditlere karşı korur.

✔ Fidye yazılımlara karşı birden fazla koruma katmanı sunar. Enfeksiyonları önlemek için davranışsal tehdit tespitini kullanır ve en önemli belgelerinizi fidye yazılımlarından korur.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 10, 8.1, 8 veya 7 SP1
 • CPU: Intel CORE Duo (2 GHz) veya eşdeğeri bir işlemci
 • Bellek (RAM): 1.5 GB
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: En az 800 MB sabit disk alanı

İndirmek için Bitdefender sitesini ziyaret edebilirsiniz. 

Eğer Mac bilgisayar kullanıyorsanız ücretsiz Bitdefender Virus Scanner For Mac programını indirebilirsiniz.

3 – Avira Free Antivirus

En iyi ücretsiz virüs temizleme programları listemizin üçüncü sırasında Avira Free Antivirus programı bulunuyor.

Avira, Alman antivirüs yazılım şirketi tarafından geliştiriliyor. İlk olarak 1986 yılında piyasaya sürüldü ve şuanda Dünya çapında 564 Milyon kullanıcısı bulunuyor.

Avira Free Antivirus sizi tamamen kötü amaçlı enfeksiyonlardan, solucanlardan, truva atlarından, casus yazılımlardan, reklam yazılımlarından ve farklı türdeki kötü amaçlı yazılımlardan korur. 

AV-Test’in En İyi Ürün ödülünü aldı.

AV-Test tarafından test edilen tehditlerin % 99,7’sini ortadan kaldırarak yüksek bir puan almayı hakediyor.

antivirus-programi

Özellikleri

✔ Yapay zeka, bulut teknolojileri ve uç nokta virüs tarayıcılarından aldığı güç ile, tüm kişisel verilerinizi fidye yazılımları, truva atları ve casus yazılımları dahil her türlü zararlı yazılıma karşı korur.

✔ Hasarlı dosyaları onarır.

✔ İnternette gezinirken rahatsız edici reklam ve açılır pencereleri önler.

✔ Zararlı web sitelerini yüklenmeden önce engeller.

✔ İtibarlı yazılımların içinde saklı istenmeyebilecek uygulamaları tanımlar.

✔ Şirketlerin, çevrimiçi etkinliklerinin izlenmesini sessizce engeller.

✔ Koruma bulutu’na sahiptir. Koruma bulutu, milyonlarca anonim bulut kullanıcısından gelen bilinmeyen dosyaları analiz eden ve bunlar ortaya çıktıkça gerçek zamanlı olarak sizi tehditlerden koruyan erken uyarı sistemleridir.

✔ Kimlik avını ve virüs bulaşmış siteleri engeller.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 hizmet paketi 1 veya üzeri
 • CPU: Intel Pentium 4 / AMD Athlon 64 İşlemci veya daha hızlısı (SSE2 talimat seti desteğiyle birlikte)
 • Bellek (RAM): 2 GB RAM veya daha fazlası
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: Minimum 2 GB boş disk alanı (geçici ve karantinaya alınan dosyalar için ilave alan gerekir)

İndirmek için Avira sitesini ziyaret edebilirsiniz.

4 – Kaspersky Free

En iyi ücretsiz virüs temizleme programları listemizin dördüncü sırasında Kaspersky Free programı bulunuyor.

Eugene Kaspersky, 1987’de bir hobi olarak antivirüs geliştirmeye başladı. Daha sonra 1997’de Kaspersky Lab’ı kurarak yoluna devam etti. Şu an da Kaspersky Lab, Rusya merkezli küresel bir siber güvenlik şirketi haline geldi.

Dünya çapında 400 Milyon‘dan fazla kullanıcısı bulunuyor.

Dünya çapında 270 Bin‘den fazla şirket kaspersky kullanılıyor. 

200 farklı ülkede kullanılıyor.

Her gün tespit ettikleri yeni kötü amaçlı dosya sayısı 360 Bin.

AV-Test‘in Ekim 2018’de yapmış olduğu testlerde, örnek tehditlerin % 100’ünü engellediği görüldü.

en-iyi-virus-temizleme-programi

Özellikleri

✔ Virüsleri, truva atlarını, solucanları, casus yazılımları, reklam yazılımlarını, fidye yazılımlarını, casus yazılımları, kimlik avı, keylogger’ları algılar ve temizler.

✔ Ödüllü güvenlik teknolojileri kullanarak ve yeni tehditler hakkında otomatik olarak gerçek zamanlı veriler alarak bilgisayarınızı çeşitli dijital tehlikelerden korumaya yardımcı olur.

✔ Tehlikeli dosyaları ve uygulamaları engeller.

✔ Sizi şüpheli web siteleri konusunda uyarır.

✔ Bilgisayarınızı işlerinize engel olmadan korumak için tasarlanmıştır. Kaspersky Free güncellemeleri otomatik olarak aldığı için antivirüsünüzün her zaman güncel olduğundan emin olursunuz.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • Microsoft Windows 10 Home/Pro/Enterprise
 • Microsoft Windows 8 ve 8.1 / Pro / Enterprise
 • Microsoft Windows 7 Starter/Home Basic ve Premium/ Professional/Ultimate – SP0 veya üzeri
 • CPU: 1 GHz veya daha hızlı
 • Bellek (RAM): 1 GB (32 bit) veya 2 GB (64 bit)
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: Sabit sürücüde 1500 MB boş alan
 • Microsoft .NET Framework 4 veya üzeri

İndirmek için Kaspersky sitesini ziyaret edebilirsiniz.

5 – ZoneAlarm Free Antivirus

En iyi ücretsiz virüs temizleme programları listemizin beşinci sırasında ZoneAlarm Free Antivirus programı bulunuyor.

1997’den beri ZoneAlarm, milyonlarca bilgisayar kullanıcısını malware, ransomware, phishing ve kimlik hırsızlığı gibi her türlü siber saldırılardan korumak için dünyanın önde gelen çözümlerinden biri olmuştur.

Dünya çapında 100 Milyon‘dan fazla kullanıcısı bulunuyor.

en-iyi-virus-programi

Özellikleri

✔ Virüsleri, casus yazılımları, Truva atlarını, solucanları, botları ve diğer zararlı yazılımları tespit eder ve temizler.

✔ Güvenlik duvarı sayesinde, PC’nizi bilgisayar korsanlarına karşı görünmez hale getirir ve verilerinizin güvenliğini korur. 

✔ Kötü amaçlı programları anında devre dışı bırakır böylece siber saldırılara karşı proaktif korumanın tadını çıkarabilirsiniz. 

✔ İstediğiniz zaman otomatik yedekleme yapabilir böylece kayıp, hırsızlık, yanlışlıkla silme veya disk arızası durumunda dosyalarınızı ve verilerinizi geri yükleyebilirsiniz. Tüm verileriniz, yalnızca sizin bildiğiniz güvenli bir şifreleme anahtarı ve şifre ile saklanır.

✔ Kablosuz ağların ne zaman kullanıldığını tespit ederek, en üst düzey güvenliğiniz için en güvenli güvenlik duvarı koruma ayarını otomatik olarak uygular.

✔ Özelleştirilebilir tarama modları sayesinde, bilgisayarınızı size en uygun koruma ile koruyabilirsiniz.

✔ Gamer Mode özelliği ile istekleri, taramaları, güncellemeleri ve uyarıları geçici olarak devre dışı bırakabilir, böylece PC oyunlarını kesintisiz olarak oynayabilirsiniz.

Windows Sistem Gereksinimleri

 • İşletim Sistemi: Windows 7 SP1, 8, 8.1, 10 (Tüm sürümler)
 • CPU: 2 GHz veya daha hızlı işlemci
 • Bellek (RAM): 32 veya 64 bit, 2 GB RAM
 • Kullanılabilir boş sabit disk alanı: 1.5GB kullanılabilir sabit disk alanı

ZoneAlarm Free Antivirus 2019, Windows Defender ile uyumludur fakat başka bir antivirüs programı ile uyumlu değildir.

ZoneAlarm Free Antivirus 2019’u yüklemek için önce diğer antivirüs yazılımlarını kaldırmanız gerekir. Aksi takdirde, işletim sistemi kararlılığı ve bilgisayar performansı sorunları yaşayabilirsiniz.

İndirmek için ZoneAlarm sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Evet, bir yazımızın daha sonuna geldik.

Bu yazımızda bilgisayarlar için en iyi ücretli ve ücretsiz virüs temizleme programları hangileridir? detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

Bilgisayarınızı temizlemek ve hızlandırmak için başka neler yapabilirim öğrenmek istiyorsanız Bilgisayar Hızlandırma ve Bilgisayar Temizleme Programları yazımı okuyabilirsiniz.

Kaynaklar

 • https://www.av-test.org/
 • https://www.av-comparatives.org/
 • https://avlab.pl/
 • https://www.pcmag.com/
 • https://selabs.uk/
 • https://www.mrg-effitas.com/
 • https://www.virusbulletin.com/
 • https://www.avast.com/
 • https://www.avira.com/
 • https://www.bitdefender.com/
 • https://www.kaspersky.com/
 • https://tr.norton.com/
 • https://www.eset.com/
 • https://www.zonealarm.com/

Yorum Yazın

750+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.