Android İçin En İyi Ücretsiz Antivirüs Programları | 2020

Virüslerin veya zararlı yazılımların android cihazınıza bulaşmasını önlemek mi istiyorsunuz? Zaten şuanda cihazınıza bulaşmış olan virüsleri temizlemek için antivirüs programları mı arıyorsunuz? Cevabınız EVET ise kesinlikle doğru adrestesiniz.

Peki bunu nasıl gerçekleştireceğiz? 

Tabiki antivirüs programları kullanarak. Antivirüs programlarını incelerken sürekli duyacağınız bazı kavramlar olacak. Örneğin bilgisayar virüsü, zararlı yazılımlar, truva atı, solucan, fidye yazılımları vb..

Eğer bu konularda bilgi sahibi değilseniz öncelikle Bilgisayar Virüsleri ve Zararlı Yazılımlar yazımı okumanızı tavsiye ederim. Böylece hangi virüs temizleme programının sizin için daha uygun olduğuna isabetli kararlar verebilirsiniz. 

Android, dünyadaki en yaygın kullanılan işletim sistemidir. Aynı zamanda android cihazlar şuanda tüm mobil pazarın yaklaşık %85’ini oluşturuyor. Bu popülerlik nedeniyle hem hackerların hem de virüs yazılımlarının hedefi haline gelmiş durumdalar. Bu yüzden eğer android cihaz kullanıyorsanız ve hala bir virüs temizleme programı kullanmıyorsanız bir an önce kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim.

Öncelikle bazı konular hakkında kısa kısa özet bilgiler vermek istiyorum.

İlk olarak virüslerden biraz bahsedelim. Bu virüsler durduk yere kendiliğinden oluşan programlar değildir. Bunları da tıpkı kullandığımız diğer programlar da olduğu gibi yazılımcılar kodlarlar. Yazılımcı hangi amaç için virüsü yazmışsa, bulaştığı cihazlarda yazılış amacına göre zarar vermeye çalışırlar.

Belki aklınıza gelebilir, ya bu insanların işi gücü yok mu da böyle kötü niyetli virüsler yazıp başımızı ağrıtıyorlar felan. Bu tarz virüs yazılımcılarından bir kısmı bu işi para için değil de eğlence için yaptıklarını söylüyorlar :))

Şaka değil gerçekten öyle.

Yaptıkları işi, Antivirüs yazılımcıları ile aralarında kedi fare oyununa benzetiyorlar. Yazdıkları virüsler, antivirüs şirketleri tarafından tespit edildikten sonra antivirüs şirketleri programlarını güncellerler. Böylece kullanıcılarını o virüsten korumaya çalışırlar. Bu aşamadan sonra virüs yazılımcıları yeni bir virüs yazma işine başlıyorlar. Döngü bu şekilde devam ediyor 🙂

Biraz önce dediğim gibi bu sadece küçük bir kısmı için geçerli. Tüm virüs yazılımcıları için genellemiyorum. Çünkü büyük çoğunluğu kötü amaçlar için bu işi yaparlar.

Virüslerden biraz bahsettik. Şimdi de virüs temizleme programlarından bahsedelim.

Antivirüs Nedir?

Antivirüs yazılımı veya günümüzde daha yaygın olarak kullandığımız antivirüs programları, cihazınızda (bilgisayar, tablet, telefon) izinsiz olarak çalışan ve orada olmaması gereken programları temizleyen bir araçtır. Sadece virüs temizleme değil aynı zamanda virüslerin ve zararlı yazılımların bulaşmasını da engeller.

Bunun yanında antivirüs programları şu gibi işlevleri de gerçekleştirir.

✔ Bizi zararlı sitelere karşı uyarır.

✔ Önemli bilgilerimizin (kredi kartı, şifreler vb..) çalınmasını engeller.

✔ Eposta’mıza gelen tehlikeli mailleri tespit eder.

✔ Bağlandığımız Wi-Fi’nin güvenli olup olmadığıyla ilgili bize bilgi verir.

Tabi burada hepsini yazmıyorum. Örnek olması adına birkaç özellikten bahsettim.

Çünkü bu özellikler her antivirüs programında farklı olacaktır. Ücretli antivirüs programlarıücretsiz antivirüs programları mı veya hangi antivirüs programını kullanacağınıza göre değişen özelliklerdir.

Bu kadar muhabbetten sonra artık konumuza dönelim.

Bu yazımda android cihazlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları hangileridir? onları inceleyeceğiz. 

Önemli : Son olarak şunu belirtmekte fayda var. Aşağıda listelediğim programları,

 • En iyi performans
 • En iyi koruma
 • En iyi kullanım
 • En iyi onarım

gibi özellikleri göz önünde bulundurarak sıraladım. Yani en yüksek puandan en düşük puana doğru sıralandı.

Tabiki bu testleri kendim yapmadım, zaten yapamam da. Çünkü bu antivirüs programları test edilirken çok ciddi bir zaman, profesyonel bir ekip ve maliyet gerektiriyor.

Peki neye göre bu sıralamayı oluşturdum diye sorarsanız.

Zaten bu işi profesyonel ve bağımsız olarak yapan birçok kuruluş bulunuyor. Örneğin Av-Test, Av-Comparatives, AvLab, Selabs, VirusBulletin vb.. Bu kuruluşların yapmış oldukları test sonuçlarını göz önünde bulundurarak sıralamayı oluşturdum. 

Önemli : Hangi antivirüs programını kullanmaya karar verirseniz verin, antivirüs programının güncellemelerini MUTLAKA takip edin. Sürekli en güncel versiyonunu kullanmaya özen gösterin. 

1 – Avast Mobile Security & Antivirus 2019

Android cihazlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizde ilk sırayı Avast Mobile Security programına ayırdım. Zaten birazdan özelliklerine baktığınızda neden ilk sırayı kaptığını sizde göreceksiniz. Hem ücretsiz olup hem de bu kadar özellik sunan nadir programlardan birisi diyebiliriz. 

Önemli : Programı ücretsiz olarak telefonunuza kurduğunuzda rahatsız edecek seviyede çok reklam olduğunu düşünebilirsiniz. Bu konuda kesinlikle haklısınız. Ama hem Avast Mobile Security programını kullanıp hem de reklam olmasın diyorsanız bir miktar ücret ödemeniz gerekecektir. Buna göre kararınızı verirsiniz artık 🙂   

virus-temizleme-programsiz

İsterseniz artık Avast Mobile Security’nin özelliklerden bahsetmeye başlayalım.

Özellikleri

✔ 100 milyonu aşkın yüklenme sayısı.

✔ Google Play’de 4,5 yıldız oranı.

✔ Her ay Android kullanıcılarına yönelik 2 milyona yakın saldırı girişimini tespit edip engelliyor.

✔ Her gün 6.000 yeni ve farklı örneğin eklendiği ve yaklaşık 8 milyon zararlı örnek içeren mobil tehdit algılama veri tabanı.

✔ Av-Test tarafından %100 koruma ve kullanılabilirlik puanı.

✔ Gereksiz ve diğer istenmeyen çağrıları engelleme.

✔ Zararlı uygulamaları yüklemeden önce tespit etme.

✔ Çevrim içi gezintinizi gizli ve güvenli tutmanın yanı sıra yurt dışına seyahat ederken sevdiğiniz ücretli yayın hizmetlerine erişmek için VPN hizmetini kullanma.

✔ Uygulama öngörüleri özelliği ile telefonunuzda zamanınızı neyle geçirdiğinizi, verilerinizi hangi uygulamaların kullandığını ve potansiyel gizlilik sorunlarını öğrenebilirsiniz.

✔ Fotoğraf kasası özelliği ile fotoğraflarınızı PIN kodu, desen veya parmak iziyle güvenli bir şekilde muhafaza edebilirsiniz. Kasaya taşındıktan sonra fotoğraflarınız tümüyle şifrelenir ve bunlara sadece siz erişebilirsiniz.

✔ Web’deki veya SMS mesajlarıyla gönderilen kötü amaçlı yazılım bulaşmış bağlantılara karşı korunma.

✔ Halka açık Wi-Fi ağlarının güvenliğini kontrol edip, güvenli internetin tadını çıkabilirsiniz.

✔ Wi-Fi hız testi ile saniyede kaç MB dosya indirme ve yükleme gerçekleştirilebildiğini öğrenebilirsiniz.

✔ Uzaktan kontrolle hırsızların verilerinize erişmesini engelleyebilir ve cihazınız kaybolduğunda ya da çalındığında onu bulabilirsiniz.

✔ Gereksiz verileri (sistem önbelleği, galeri küçük resimleri, yükleme dosyalarını ve kalıntılarını) silerek depolama alanınızı açabilirsiniz.

✔ RAM Takviyesi ile cihazınızı hızlandırabilirsiniz.

✔ Wi-Fi, veri senkronizasyonu, bluetooth ve ekran ayarları gibi pil tüketen ayarları düzenleyerek cihazınızın pil tüketimini azaltabilirsiniz.

Tespit ettikleri ve bizi korudukları en yaygın tehditler

Truva atı indirme aracı : Haberiniz olmadan cihazınıza zararlı programlar indirir.

Kilitleyici fidye yazılımı : Cihazınızı kilitler ve ona erişmenizi engeller.

Reklam yazılımı : Cihazınızın ekranında birçok istenmeyen reklamın gösterilmesine neden olur.

Bankacılık truva atı : Hesabınıza erişim sağlamak için bankacılık bilgilerinizi çalar.

Rooter : Cihazınızı ele geçirip kontrol etmek için ayrıcalıklı erişim elde eder.

Sahte uygulamalar : Gerçek bir uygulamaymış gibi görünen ve indirmeniz için sizi ikna etmeye çalışan kötü amaçlı yazılımlar.

Truva atı tıklayıcısı : Gizlice web sayfalarına tıklar ve veri kaynaklarınızı tüketir.

Casus yazılımlar : Hakkınızda bilgi toplamak ve aktarmak için cihazınıza bulaşır.

SMS Truva atı : Gizlice ücretli SMS mesajları göndermek için cihazınızı kullanır. 

Sistem gereksinimleri, Google Android 4.1 (Jelly Bean, API 16) veya üstü işletim sistemine sahip bir telefon veya tablettir. 

Kullanacağım virüs temizleme programı hem ücretsiz olsun hem de birçok özelliği olsun diyorsanız kesinlikle Avast Mobile Security’i tavsiye ederim.

2 – Bitdefender Antivirus Free

Hem ücretsiz antivirüs programları arıyor hem de diğer antivirüs programlarını kullanmak bana zor geliyor mu diyorsunuz? O zaman aradığınız program kesinlikle Bitdefender Antivirus Free programı diyebilirim.

Çünkü bu programın ana özelliklerine bakacak olursak siz de benimle aynı düşüneceksinizdir.

virus-temizleme-programi-ucretsiz

Özellikleri

✔ 5 milyonu aşkın yüklenme sayısı.

✔ Google Play’de 4,5 yıldız oranı.

✔ Kullanımı çok kolaydır. Herhangi bir özellik veya yapılandırma ayarı yoktur. Kurduktan sonra taramayı tek tıklamayla başlatabilir ve güvenli bir telefonun tadını çıkarabilirsiniz.

✔ Bulut içi tarama sistemi kullanır. Bu sayede telefonunuzu yavaşlatmaz ve pilinizi çok fazla tüketmez.

✔ Autopilot özelliği ile yüklediğiniz tüm yeni uygulamaları virüslere karşı otomatik olarak tarar. 

✔ Ücretli versiyon olan Bitdefender Mobile Security ile aynı tarama motorlarını kullanır. 

✔ Android cihazlarda hedeflenen tüm virüslerin %99‘undan fazlasını yakaladığı bağımsız test ve analiz firmaları tarafından onaylandı.

Sistem gereksinimleri, Google Android 2.2 veya üstü işletim sistemine sahip bir telefon veya tablettir. 

Kullanacağım virüs temizleme programının kullanımı kolay ve sadece virüslerden korunmak için kullanacağım diyorsanız Bitdefender Antivirus Free‘yi tavsiye ederim. 

3 – McAfee Mobile Security

Android cihazlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizin üçüncü sırasında McAfee Mobile Security programı bulunuyor.

virus-temizleme

Özellikleri

✔ 10 milyonu aşkın yüklenme sayısı.

✔ Google Play’de 4,4 yıldız oranı.

✔ Son teknoloji ürünü virüsten koruma yazılımını kullanarak dosya, SMS, SD kart, uygulama ve indirmelerde zararlı kod taraması yapar. Zararlı yazılım koruması zararlı yazılımları gerçek zamanlı olarak saptar.

✔ Mobil cihazınıza bulaşmış virüsleri bulur ve temizler.

✔ ARP sahtekarlığı saldırılarına ve güvenli olmayan Wi-Fi ağlarına karşı korur.

✔ Kişisel verileriniz açısından risk oluşturan uygulamaları gösterir.

✔ Arama Engelleyici ve SMS Filtresi.

✔ Pilin daha uzun süre dayanmasını sağlar.

✔ Arka plandaki uygulamaların kullandığı belleği (RAM) serbest bırakır ve cihazınızı hızlandırır.

✔ İstenmeyen dosya ve uygulamaları kaldırır. 

✔ Veri limitleri belirler ve kullanımı izler.

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda şunları yapmanıza olanak sağlar.

✔ Hırsızların kişisel bilgilerinize erişmesini engeller.

✔ Cihazınızı kilitler ve cihazı elinde tutan kişinin fotoğrafını çeker.

✔ Hırsızlık önleme özellikleri sayesinde belirli verileri silebilir veya cihazı fabrika ayarlarına döndürebilirsiniz.

✔ SMS Yedekleme, Kişileri Yedekleme ve Verileri Geri Yükleme.

✔ Telefonunuzun yerini bulabilir, konumunu haritada görebilir, uzaktan alarm çaldırabilir veya telefonu bulmak için adım adım yardım alabilirsiniz.

✔ Hırsızların uygulamayı cihazınızdan kaldırmasını engelleyebilirsiniz.

Mobile Security virüsten koruma yazılımınızı https://www.mcafeemobilesecurity.com/ adresindeki web portalına giderek yada herhangi bir akıllı telefon veya tabletten SMS göndererek uzaktan yönetebilirsiniz.

Önemli : Bazı güvenlik özelliklerini kullandığınızda yerel veya uluslararası SMS ücretleri alınabilir.

4 – Sophos Mobile Security

Android cihazlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizin dördüncü sırasında bulunan Sophos Mobile Security, cihazınızı performanstan veya pil ömründen ödün vermeden korur. 

virus-temizleme-programi

Özellikleri

✔ 1 milyonu aşkın yüklenme sayısı.

✔ Google Play’de 4,4 yıldız oranı.

✔ Kötü amaçlı yazılımları algılar ve olası istenmeyen uygulamaları ve çevrimiçi tehditleri engeller.

✔ Gizlilik ve Güvenlik Danışmanları cihazınızı daha güvenli hale getirmeye yardımcı olur.

✔ Güvenli QR Kod Tarayıcı, QR kodlarında gizlenebilecek kötü niyetli içeriği engeller.

✔ Uygulamaları istek üzerine veya belirli aralıklarla tarar.

✔ Sizi USSD’lerin kötü amaçlı kullanımından korur.

✔ Adres defteriniz gibi kişisel verilere erişen uygulamaları algılar.

✔ Güvenlik ayarlarınızı nasıl geliştireceğiniz konusunda size tavsiyede bulunur.

✔ Gelen metin mesajlarınızı (SMS) kurallarınıza göre filtreler.

✔ Kötü amaçlı URL’leri içeren metinleri karantinaya alır.

✔ Hedef URL’lerin açmadan önce zararlı içerik bulunmadığını onaylar.

✔ İstenmeyen aramaları, belirlediğiniz filtrelere göre engeller.

Telefonunuzun kaybolması veya çalınması durumunda şunları yapmanıza olanak sağlar.

✔ Cihazınızı uzaktan kilitleyebilir veya silebilirsiniz.

✔ Telefonunuzun yüksek sesle çalmasını sağlamak için uzaktan bir alarmı tetikleyebilirsiniz.

✔ Cihaz şifrenizi sıfırlayabilirsiniz.

✔ Cihazınızı izleme teknolojisi ile bulabilirsiniz. (batarya bitmeden de cihaz son konumunu gönderir)

✔ SIM değişikliği olduğu durumlarda bildirim alabilirsiniz.

✔ Sophos, AV-Test‘e göre %100 algılama oranına sahip en iyi performanslardan biridir.

5 – Avira Antivirus Güvenlik 2019 – Antivirüs ve AppLock

Android cihazlar için en iyi ücretsiz antivirüs programları listemizin beşinci sırasında ise Avira Antivirus Güvenlik 2019 – Antivirüs ve AppLock bulunuyor.

virus-temizleme-programlari

Özellikleri

✔ 5 milyonu aşkın yüklenme sayısı.

✔ Google Play’de 4,5 yıldız oranı.

✔ Kullanımı kolay bir arayüze sahip.

✔ Virüsleri, casus yazılımları, fidye yazılımları, kötü amaçlı yazılımları vb.. tarar, engeller ve temizler.

✔ Kötü amaçlı yazılımları hızlı bir şekilde tarar ancak pilinizi yavaşlatmaz veya boşaltmaz.

✔ Kaybolan veya çalınan telefonunuzu bulmanıza, izlemenize ve kurtarmanıza yardımcı olur.

✔ Her uygulamanızın hassas verileri nasıl topladığını gösterir.

✔ İstenmeyen numaraları engeller.

✔ E-posta tarama özelliği ile adresinize bir saldırı olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Bu programın yanına ek olarak ücretsiz sürümü bulunan Avira Optimizer programını da kurabilirsiniz. Avira Optimizer programı,

 • Telefonunuzda bulunan gereksiz dosyaları temizler.
 • Hız ve performansınızı yükseltir.
 • RAM kullanımınızı optimize eder.
 • Pilinizin ömrünü uzatır.
 • Yaptığınız aramalar, sizi arayanlar ve gönderdiğiniz mesajlar gibi hassas verileri silerek güvenliğinizi sağlar. 

Evet, bir yazımızın daha sonuna geldik.

Yazımızda android cihazlar için en iyi antivirüs programları hangileridir? detaylı olarak anlatmaya çalıştım.

Eğer bilgisayarınız için virüs temizleme programı arıyorsanız En İyi Virüs Temizleme Programları | 2019 yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Kaynaklar

 • https://www.av-test.org/
 • https://www.av-comparatives.org/
 • https://avlab.pl/
 • https://www.pcmag.com/
 • https://selabs.uk/
 • https://www.mrg-effitas.com/
 • https://www.virusbulletin.com/
 • https://www.avast.com/
 • https://www.avira.com/
 • https://www.bitdefender.com/
 • https://www.mcafee.com/
 • https://www.sophos.com/

2 Yorum

 1. blank Merve Şubat 15, 2020 Cevapla
  • blank admin Şubat 15, 2020

Yorum Yazın

650+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.