Rar Dosyası Nasıl Açılır? Rar Dosyası Açma Programı

Bugün Rar dosyası nasıl açılır? En popüler rar dosyası açma programı hangisidir? bunları anlatacağım.

Rar dosyaları arşivlenmiş ve boyutları küçültülmüş yani sıkıştırılmış dosyalardır. Rar dosyaları DosyaAdi.rar şeklinde görüntülenir.

Özellikle internet ortamına yüklenecek dosyaların büyük çoğunluğu bu şekilde yüklenir. Doğal olarak sizin de internetten indirdiğiniz dosyaların büyük çoğunluğu .rar uzantılı olacaktır.

Bilgisayarınızda bulunan bir rar dosyasını açmak istiyorsanız, bilgisayarınızda bunu gerçekleştirebileceğiniz bir programın kurulu olması gerekiyor. 

Örneğin bilgisayarımda MyFiles.rar isimli bir rar dosyası bulunuyor. Eğer bilgisayarda rar dosyası açma programı yoksa dosya aşağıdaki resimde olduğu gibi görünecektir.

rar-dosyasi-acma-programi-1

Sizin bilgisayarınızda da rar dosyalarınız bu şekilde görünüyorsa ilk iş bir rar dosyası açma programı indirip kurmak olmalıdır.

Rar dosyası açma programı olarak en popüler olan ve benim de kullandığım, size tavsiye edebileceğim program WinRAR programıdır.

İlk olarak WinRAR programını sitesinden indirelim.

WinRAR 5.71 programını indirmek için tıklayın

rar-dosyasi-nasil-acilir-2

Açılan sayfada WinRAR İndir butonuna tıklıyoruz.

rar-dosya-nasil-acilir-3

Açılan sayfada tekrar WinRAR İndir butonuna tıklıyoruz.

rar-dosyasini-nasil-acabilirim-4

Rar Dosyası Nasıl Açılır?

WinRAR programını bilgisayarımıza indirdik. İndirme işleminden sonra bu programı kuralım.

Kurulum işlemi standart bir programın kurulumu gibi olduğu için bu kısmı atlıyorum. İleri İleri butonlarına tıklayarak rahatlıkla kurabilirsiniz.

rar-dosyasi-acma-5

Kurulum işleminden sonra MyFiles.rar dosyamızın görünümü değişti. Çünkü artık bilgisayarımıza rar dosyası açma programını kurduk.

rar-dosya-acma-programi-6

MyFiles.rar dosyasına sağ tıklayıp Klasöre çıkart “MyFiles\” seçeneğine tıklıyoruz.

Bu işlemin süresi dosyanın boyutuna göre değişiklik gösterebilir. Dosya çıkarma işlemi tamamlandıktan sonra klasörü açarak dosya içeriğine ulaşabilirsiniz.

rar-dosyasi-acma-programlari-7

Artık rar dosyası içerisinde bulunan klasörümüz de çıkardığımız yerde bulunuyor.

Bu yazımda Rar dosyası açma programı olan WinRAR programı ile rar dosyalarının nasıl açılacağını göstermeye çalıştım. 

WinRAR programı ile dosya şifrelemenin nasıl yapıldığını öğrenmek istiyorsanız WinRAR Programı ile Dosya Şifreleme yazımı okuyabilirsiniz.

Yorum Yazın

650+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.