Node.js ile MySQL’de Tabloda Veri Güncelleme

Daha önceki yazılarımızda Node.js ile MySQL veritabanına nasıl bağlandığımızı, bir veritabanı ve tablo nasıl oluşturduğumuzu, bu tabloya nasıl veri eklediğimizi, bu tablodan nasıl veri çektiğimizi ve nasıl sildiğimizi öğrendik. Şimdi ise tablodaki verileri nasıl güncelleyeceğimizi öğrenelim.

Tabloda Veri Güncelleme

MySQL’deki ‘UPDATE‘ ifadesi, belirli bir koşulu karşılayan verileri güncellemek için kullanılır. İlk önce “blog” tablosundaki belirli bir blog gönderisini güncelleyelim:

index.js

Yukarıdaki kodda, ‘UPDATE blog SET title = ‘Updated Blog’ WHERE title = ‘Blog 1” ifadesiyle başlığı ‘Blog 1‘ olan blog gönderisinin başlığını ‘Updated Blog’ olarak güncelliyoruz. Ardından ‘connection.query‘ fonksiyonuyla bu işlemi gerçekleştiriyoruz ve güncellenen kayıt sayısını konsola yazdırıyoruz.

Şimdi sıra geldi kodumuzu çalıştırmaya. Konsolda şu komutu yazarak kodumuzu çalıştıralım.

Eğer siz de konsolda “Connected!” ve “1 record(s) updated” yazılarını görüyorsanız, Node.js ile MySQL’de tabloda başarılı bir şekilde veri güncellediniz demektir. 

Bir önceki yazıyı aşağıdaki linkten okuyabilirsiniz.

Node.js ile MySQL’de Tablodan Veri Silme

Birden fazla kolonu aynı anda güncellemek için, kolon adları ve yeni değerleri virgülle ayırabilirsiniz. Örneğin, başlığı ve içeriği aynı anda güncellemek için aşağıdaki kodu kullanabiliriz:

index.js

Konsolda şu komutu yazarak kodumuzu çalıştıralım.

Bu kod, başlığı ‘Blog 1‘ olan blog gönderisinin başlığını ‘Updated Blog‘ ve içeriğini ‘Updated Content‘ olarak günceller.

İşte bu kadar! 

Artık Node.js kullanarak MySQL’deki tablonuzda verileri güncelleyebilirsiniz.

Umarım “Node.js ile MySQL’de Tabloda Veri Güncelleme” başlıklı yazım sizin için faydalı olmuştur.

Bir sonraki yazımızda, bu tabloyu ve veritabanını nasıl sileceğimizi öğreneceğiz.

Bir sonraki yazımda görüşmek üzere.

Happy coding!

Yorum Yazın