Html Sayfalarına Paragraf Ekleme – p Etiketi

Bu yazımızda Html sayfalarımızı tasarlarken en sık kullandığımız etiketlerden olan p etiketi kullanımına bakacağız. P etiketi, yazılarımızı paragraflara ayırmak için kullandığımız bir Html etiketidir. Kullanımını daha iyi anlayabilmek için örnek bir metni önce p etiketi kullanmadan tarayıcıda görüntüleyelim. Daha sonra aynı metni p etiketleri ile kullanıp aradaki farkı görelim.

Kullanımı şu şekildedir;

Tarayıcıdaki Görünümü

p-etiketi

Şimdi de metni p etiketleri ile paragraflara ayıralım.

Tarayıcıdaki Görünümü

html-paragraf

Gördüğünüz gibi p etiketleri ile kullandığımız yazılar hem satır başından başlıyor hem de altındaki ve üstündeki yazılar ile arasında bir miktar boşluk oluşuyor.

 ⇒  Bu şekilde bir kullanım kullanıcı dostu bir tasarım olur. Tasarımlarınızdaki yazıların okunabilirliğini arttırmış olursunuz. P etiketi kullanmadan uzun yazılar kullanırsanız okumak zor olacağı için sitenizi ziyaret eden kişiler çok kısa sürede sitenizi terk edecektir.

 ⇒  Html etiketlerinin varsayılan olarak gelen Css değerleri vardır. P etiketinin varsayılan Css değerleri şunlardır;

  • display: block;
  • margin-top: 1em;
  • margin-bottom: 1em;
  • margin-left: 0;
  • margin-right: 0;

Diğer Html etiketlerinin varsayılan Css değerlerini öğrenmek istiyorsanız Css Dersleri 44 – Tüm Html Etiketleri için Varsayılan Css Değerleri yazımı okuyabilirsiniz.

 ⇒  P etiketini tüm tarayıcılar desteklemektedir.

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Yeni bir yazımda görüşmek üzere.

Yorum Yazın

650+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.