TL Simgesi (TL İşareti, TL Sembolü) Klavyede Nasıl Yazılır?

Hatırlayacağınız üzere 2012 yılında Türk lirasından 6 adet sıfır (0) atılmıştı. Türk lirasına kazandırılan bu itibarın perçinlenmesi adına Merkez Bankası tarafından bir yarışma düzenlenmişti. Bu yarışmanın amacı paramıza yeni bir simge bulabilmekti. Yarışma sonucunda Türk lirasının yeni simgesi şu anda kullandığımız ₺ (TL simgesi) olmuştu.

Dikkat ederseniz TL simgesi bir çıpaya benziyor. Çıpaya benzemesi Türk lirasının “güvenli bir liman haline geldiğini” vurgulamak içindir. Paralel çizgilerin yukarı eğimli olması ise, Türk lirasının ve Türkiye ekonomisinin “istikrar içinde yükselen değerini” simgeliyor.

Bu yazımda, şu anda kullandığımız TL simgesi (₺) için klavyede hangi tuş kombinasyonunu kullanmamız gerekiyor? ondan bahsedeceğim.

TL simgesi kullandığınız işletim sistemine göre farklı tuş kombinasyonları ile elde edilebilir.

✔ Eğer Windows işletim sistemini kullanıyorsanız, ₺ (TL simgesi) için AltGr + T tuşlarına basabilirsiniz.

Windows 10 da herhangi bir problem yaşamadan bu tuş kombinasyonu ile TL işareti elde edilebiliyor. Ama daha eski bir işletim sistemi kullanıyorsanız bu tuş kombinasyonları işe yaramayabilir.

Çözüm olarak çeşitli güncellemeler aracılığı ile Türk lirası simgesi desteği sağlamanız gerekiyor.

Microsoft’un Windows Vista, 7 ve Server 2008 ailesi işletim sistemleri için Türk lirası simgesi güncellemesini aşağıdaki adreslerden kurabilirsiniz: 

Kullandığınız bilgisayarın 32-bit mi yoksa 64-bit mi olduğunu bilmiyorsanız öğrenmek için, masaüstünde bulunan Bu bilgisayar simgesine sağ tıklayıp Özellikler‘e tıklayın.

tl-simgesi-tl-isareti-tl-sembolu

Açılan pencerede bilgisayarınızın kaç bit olduğunu görebilirsiniz.

tl-simgesi-tl-isareti-tl-sembolu-tl-logosu

✔ Eğer Mac kullanıyorsanız, ₺ (TL simgesi) için Alt + T tuşlarına basabilirsiniz.

✔ Eğer mobil cihazlarınızla ₺ (TL simgesi) görüntülemek istiyorsanız aşağıdaki sayfaları ziyaret edebilirsiniz:

Son olarak TL işareti ile ilgili birkaç bilgi vererek yazıyı sonlandıralım.

✔ Türk lirasının kısaltması “TL”, Türk lirasının simgesi ise “₺”dir.

✔ Türk lirasını ifade edebilmek amacıyla kullanıldığı yere göre, aynı anda kullanmamak koşuluyla ya simge ya da kısaltma kullanılabilir. Metinlerde ve resmi yazışmalarda açıkça yazılması (Türk lirası) veya kısaltmasının (TL) kullanılması tercih edilirken grafik, tablo vb. yerlerde simgenin kullanılması tavsiye edilir.

✔ Uluslararası uygulamalara paralel olarak TL işareti, rakamın (parasal tutarın) solunda ve boşluk bırakılmadan kullanılır.

Kaynaklar

Merkez Bankası

Yorum Yazın

650+ ABONE ARASINA KATIL

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Bilgisayar, Telefon, Android, Veri Güvenliği ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.

Abone olduğunuz için teşekkürler.

Birşeyler yanlış gitti.