JQuery each(), toArray(), index() Kullanımı

Bu yazımızda Jquery de each, toArray ve index metodlarının ne işe yaradığını ve nasıl kullanabileceğimizi öğreneceğiz.

each metodu, bir döngü oluşturmamızı sağlar. Örneğin bir sıralı listemiz olduğunu varsayalım. each metodu ile bu listenin elemanlarında tek tek dönüp istediğimiz işlemleri gerçekleştirebiliriz.

toArray metodu, belirtmiş olduğumuz listeyi bir diziye dönüştürür. Daha sonra oluşturulan bu dizi içerisinde index numarasına göre istediğimiz elemana ulaşıp işlemlerimizi gerçekleştirebiliriz.

index metodu ile bir etiketin kaçıncı sırada olduğunu yani index’ini öğrenebiliriz. Burada dikkat etmemiz gereken nokta index numaraları 0’dan başlar. Yani ilk elemanın index numarası 0 (sıfır) dır.

Uygulamamızda sırasıyla şu işlemleri yapalım.

► Oluşturduğumuz butonlara tıkladığımızda, butonun index numarasını alert ile gösterelim.

► each butonuna tıkladığımızda, oluşturulan butonlar içerisinde dönüp her seferinde butonun text’ini alert ile gösterelim.

► toArray butonuna tıkladığımızda, oluşturulan butonları bir diziye dönüştürüp for ile dizi içerisinde dönelim. Her seferinde butonun text’ini alert ile gösterelim.

Kodlarımız şu şekilde

Umarım sizin için faydalı bir yazı olmuştur.

Yeni bir yazımda görüşmek üzere.

Yorum Yazın

E-BÜLTEN ABONELİĞİ

Adını ve E-Posta adresini yazarak Html, Css, Javascript, Jquery, Bootstrap, Web Tasarım, C#, Asp.Net MVC, MSSQL ve daha birçok alanda ders anlatımlarından ve uygulamalı örneklerden anında haberdar olabilirsin.
ABONE OL
close-link