JQuery slideDown(), slideUp(), slideToggle() Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,
Bu makalede Jquery’de slideDown(), slideUp() ve slideToggle() metodları ile Html etiketlerini efektif olarak aşağı-yukarı nasıl açılır-kapanır yapabiliriz onu öğreneceğiz.slideUp() metodu bir etiketi yukarı doğru kapatarak gizlememizi sağlarken, slideDown() metodu gizlenen etiketi tekrardan aşağı doğru açarak görünür hale getirmemizi sağlar.slideToggle() metodu ise aynı efektleri vererek etiket görünür durumdaysa gizlemeyi, gizli durumdaysa görünür hale getirmemizi sağlar.Yani Gizle-Göster, Göster-Gizle işlevi görür.Her metodun 3 farklı kullanım şekli var :

1 – Herhangi bir parametre almadan slideDown(), slideUp(), slideToggle() haliyle kullanırsak hızlı bir şekilde gizli veya görünür duruma geçer.

2 – Metodlara milisaniye türünden zaman değeri verilebilir.Örneğin efektlerin 3 saniyede gerçekleşmesini istiyorsak şu şekilde 3000 değeri almalı.slideDown(3000), slideUp(3000), slideToggle(3000).

3 – Son olarak rakamsal değer vermek yerine “slow”, “normal”, “fast” değerlerinden birini vererek de efektlerimizi gerçekleştirebiliriz.Örneğin yavaş bir efekt vermek istiyorsak, slideDown(“slow”), slideUp(“slow”), slideToggle(“slow”) şeklinde yazabiliriz.

Şimdi kodlarımıza ve örnek uygulamamıza geçelim.

Html kodlarımız,

Css kodlarımız, 

Jquery kodlarımız ise şu şekilde,

Gördüğünüz gibi metodlarımızı 3 farklı yol ile yazdık.Uygulama üzerinde butonlara tıklayarak efektleri inceleyebilirsiniz.

Burada aslında gerçekleşen olay div etiketimiz gizlendiğinde tarayıcıda sağ tıklayıp incele derseniz,div’in display değerinin none olarak değiştiğini görebilirsiniz.

jquery-efektleri-display-block

jquery-efektleri-display-none

Yeni bir makalede görüşmek üzere.

Önceki : JQuery Dersleri 6 – fadeOut(), fadeIn(), fadeToggle(), fadeTo() Kullanımı

Sonraki : JQuery Dersleri 8 – animate(), stop() Kullanımı

Leave a Reply

TASARIMLARINIZDA KULLANABİLECEĞİNİZ TAM 150 FARKLI RENK PALETİRenkleri Göster
+ +