JQuery parent(), parents(), parentsUntil(), children(), find() Kullanımı

Merhaba Arkadaşlar,
Bu makalede parent(), parents(), parentsUntil(), children(), find() metodlarını öğreneceğiz.Bildiğiniz gibi Html sayfaları bir ağaç yapısı şeklindedir.İç içe etiketlerden oluşur.En basit haliyle örnek verecek olursak Html sayfalarının yapısı şu şekilde,

Gördüğünüz gibi en başta html etiketi, onun içerisinde ise head ve body etiketleri var. Head etiketi içerisinde de title etiketi vs..İşte Jquery bize bunun gibi iç içe etiketleri seçip işlem yapmamızı kolaylaştıran metodlar sunuyor.Şimdi bu metodların ne işe yaradığını anlatıp, uygulama üzerinde nasıl kullanabileceğimize bakalım.

► parent() metodu, seçmiş olduğumuz bir etiketin ebeveyn’lerinden ilk etiketi seçmemizi sağlar.

► parents() metodu, seçmiş olduğumuz bir etiketin tüm ebeveyn’lerini seçmemizi sağlar.Bu metodu kullandığımız zaman <body></body> ve <html></html> etiketleri dahil hepsi seçilir. 

► parentsUntil() metodu, seçmiş olduğumuz bir etiketin ebeveyn’lerinden bizim belirteceğimiz bir etikete kadar seçmemizi sağlar. 

► children() metodu(), seçmiş olduğumuz bir etiketin içerisindeki ilk etiketi (çocuk etiketi) seçmemizi sağlar.

► find() metodu, seçmiş olduğumuz bir etiketin içerisinde istediğimiz etiketi bulmamızı sağlar.

Şimdi teoride kalan bilgilerimizi uygulamaya dökelim.Şu şekilde html kodları tanımlayıp üzerinde metodlarımızı uygulayalım.

Butonlara tıklayarak, kullandığımız metodların seçmiş olduğu etiketlere kenarlık değeri vererek daha görünür olmasını sağlayalım.Örnekleri incelediğinizde daha anlaşılır olacaktır.Kodlarımız şu şekilde;

Yeni bir makalede görüşmek üzere.

Önceki : JQuery Dersleri 16 – width(), height(), innerWidth(), innerHeight(), outerWidth(), outerHeight() Kullanımı

Sonraki : JQuery Dersleri 18 – siblings(), next(), nextAll(), nextUntil(), prev(), prevAll(), prevUntil() Kullanımı

Leave a Reply

TASARIMLARINIZDA KULLANABİLECEĞİNİZ TAM 150 FARKLI RENK PALETİRenkleri Göster
+ +