JQuery Nedir? Nasıl Kullanılır?

Merhaba Arkadaşlar,
Jquery yazı dizimize başlıyoruz.Diğer konularda olduğu gibi yine en temelden başlayarak ilerleyeceğiz.Bu yüzden öncelikle Jquery Nedir ve Nasıl Kullanılır? bunu anlamaya çalışalım.Jquery hızlı, küçük boyutlu ve zengin içeriğe sahip bir JavaScript kütüphanesidir (framework değildir).Yani JavaScript ile yapılan işleri Jquery kullanarak daha hızlı ve daha az kod ile yapabiliriz.Zaten sloganlarıwrite less, do more yani az kodla çok iş.Gerçekten çok hızlı bir şekilde öğrenip uygulamaya başlayabilirsiniz.Peki JavaScript bilmeden Jquery öğrenebilir miyiz? Evet öğrenebilir ve kullanabiliriz.Fakat JavaScript bilen biri Jquery kullanırken bize sağlamış olduğu kolaylıkları çok daha iyi anlayacaktır.

Jquery ile neler yapabilirim?

► HTML/DOM üzerinde işlemler

► CSS değişimleri

► HTML olay yönetimleri

► Efektler ve animasyonlar

► AJAX işlemleri vb.. gibi işlemlerimizi yapabiliriz.

Neden Jquery?

Yukarıda da yazdığımız gibi birçok işlemi daha az kod ile hızlı bir şekilde yapabiliriz.Farklı tarayıcılarda uyumlu çalışıyor.Zaten Google, Microsoft, IBM, Netflix gibi büyük şirketlerin de Jquery’i kullanması onun kullanılabilirliğini gösteriyor.

Şimdi projemize nasıl ekleyebiliriz onu öğrenelim.Bunu 2 farklı yol ile yapabiliriz :

1 – Jquery kütüphanesini, CDN olarak projemize ekleyebiliriz.Bunun için Html sayfamızın <head></head> etiketleri arasına yazmamız gerekiyor.

Dikkat : Başka bir yerde de yazabilirsiniz ama Jquery kodlarınızı bu tanımlamadan sonra yazmalısınız.Yoksa kodlarınız çalışmayacaktır.

Bu şekilde artık projemizde kullanmaya başlayabiliriz.

JQuery CDN kullanmak isterseniz:

Google CDN kullanmak isterseniz:

Microsoft CDN kullanmak isterseniz:

2 – Jquery kütüphanesini download linkinden indirebilirsiniz.Gördüğünüz gibi burda 2 seçenek var.Birincisi sıkıştırılmış, ikincisi sıkıştırılmamış versiyonu.Aralarındaki tek fark boyutunun farklı olması.Proje geliştirirken sıkıştırılmamış versiyonu kullanmanızı tavsiye ederim.Projenin testleri bittikten sonra yayınlama aşamasında .min(sıkıştırılmış) versiyonu kullanmanız size avantaj sağlayacaktır.Çünkü küçük boyutlu olduğundan sitenizin açılış hızını olumlu yönde etkileyecektir.

jquery-nedir-ve-nasil-kullanilir-1

Gördüğünüz gibi normal versiyon 266 KB iken sıkıştırılmış versiyon 85 KB. 

jquery-nedir-ve-nasil-kullanilir-2

Son olarak indirdiğimiz jquery-3.3.1.js dosyasını projemize ekleyip, Html sayfamızın <head></head>etiketleri arasına referans vermemiz gerekiyor.Bu şekilde projemizde artık kullanmaya başlayabiliriz.

Dikkat : Başka bir yerde de yazabilirsiniz ama Jquery kodlarınızı bu tanımlamadan sonra yazmalısınız.Yoksa kodlarınız çalışmayacaktır.

Yeni bir makalede görüşmek üzere.

Sonraki : JQuery Dersleri 2 – Document Ready Nedir?

Leave a Reply

TASARIMLARINIZDA KULLANABİLECEĞİNİZ TAM 150 FARKLI RENK PALETİRenkleri Göster
+ +